Paralelní Polis v neděli pořádala již čtvrtý bleší trh, kde bylo možné prodávat a nakupovat klasický blešákový sortiment pouze za Bitcoiny nebo Litecoiny. Jedná se o dva druhy takzvaných kryptoměn - digitálních měn, které mohou lidé používat namísto běžných měn. 

Blešák má seznamovat s novými technologiemi

„Jedním z cílů Paralelní Polis je vzdělávání v oblasti svobodných technologií. Kryptoměny jsou takovou technologií. V Polis se například Bitcoiny platí nejen v kavárně, ale také v našem coworkingovém prostoru nebo ve 3D tiskové dílně," řiká Iva Köhler, jedna z organizátorek Bitcoin blešáku.

„Bitcoin ale zůstává pro mnoho lidí nepochopitelný, příliš technický či uživatelsky nepřívětivý. Proto spojujeme koncept blešáku, který návštěvníci již dobře znají, s unikátním zážitkem fyzického prodeje a nákupu s Bitcoiny. Navíc jsme letos zavedli i možnost platby Litecoinem, který se více hodí pro mikrotransakce a který jsme začali nově testovat v ostrém provozu," doplňuje Iva Köhler.

Jak se platí kryptoměnami

Nejsnazší cestou je stažení některé z mobilních aplikací pro vybranou digitální měnu. Existují tak například mobilní peněženky pro platby Bitcoinem či Litecoinem. Transkace pak probíhá například oscanováním QR kódu příjemce a snadným odesláním v několika kliknutích. Kryptoměny můžete nakupovat na speciální burzách. Bitcoiny třeba dnes pořídíte také v některých nákupních centrech.