„Jedná se o muže ve věku kolem 55 let, hubené postavy a tmavých vlasů česaných na patku na pravou stranu. V obličeji měl tmavý knír spojený s bradkou a na očích měl velké dioptrické brýle. Celkově působil poněkud zanedbaným dojmem, podle chůze to vypadalo, že byl v té době pod vlivem alkoholu," konstatovala policejní mluvčí Eva Stulíková.

Policie po neznámém muži pátrá. Ponechal si totiž věc, která mu nenáleží, a dopustil se tak přestupku proti majetku, za který by mohl ve správním řízení zaplatit pokutu až do výše 15 tisíc korun. „V této souvislosti připomínáme základní pravidla, jak postupovat při nálezu věci, která jsou stanovena v občanském zákoníku," upozornila policejní mluvčí Eva Stulíková. 

Nálezce je povinen nalezenou věc neprodleně odevzdat, a to nejlépe tomu, kdo ji ztratil. Pokud jej ale nezná, měl by ji odevzdat provozovateli zařízení, ve kterém ji nalezl. V případě, že věc nalezl mimo takové zařízení, musí nález oznámit do tří dnů příslušné obci. Popřípadě se může obrátit na státní či městskou policii.

Na nálezné je nárok

Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů (například cesta za vlastníkem) a na nálezné, které činí desetinu ceny nálezu. Pokud si ale někdo nalezenou věc ponechá, musí počítat s tím, že se dopouští přinejmenším přestupku proti majetku. Pokud hodnota nalezené věci převýší 5 tisíc korun, jedná se o trestný čin zatajení věci.

„Policisté se nyní obracejí na širokou veřejnost se žádostí o pomoc a spolupráci při pátrání po totožnosti tohoto neznámého muže. Jakékoliv poznatky k jeho osobě přijmou kdykoliv na obvodním oddělení Policie ČR Benešov, anebo na známé lince 158. Za pomoc a spolupráci děkujeme," požádala Eva Stulíková.

Čtěte také: Nalezených 15 tisíc korun skončilo na oddělení nálezů a ztrát