V rámci projektu, který tehdy dostal název Můj kraj, se podařilo dokončit nebo alespoň rozjet realizaci 114 rozmanitých akcí dohromady za 38 milionů korun, shrnuje dosažené výsledky krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS). Při výběrových řízeních na dodavatele se v několika případech podařilo dosáhnout nižší ceny oproti původním rozpočtům. Celková úspora dosahuje 444 tisíc korun; přesně 443 966 Kč.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
Ze 126 projektů navržených občany kraj zatím dokončil přes padesát

Vedle zmiňovaných akcí pro podporu aktivního pohybu, odpočinku či komunitního života došlo i na naplnění dalších přání. Mimo jiné se budují zookoutek v Budiměřicích, osvětlení kostela v Kostelní Lhotě, pracuje se na návratu zlonických zvonů, dokončen byl kříž na hřbitově v Čelákovicích, pořízeno už je auto pro charitu ve Vlašimi či se sociální služby v obci Braškov těší na nový elektromobil. Nebo byly nasvíceny přechody v Rakovníku, pracuje se na rekonstrukci veřejného osvětlení v Čekánově, památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše už může návštěvníky potěšit nabíječkami pro elektrokola, v Hořovicích se pracuje na úpravě vstupu k původní tvrzi na nádvoří Starého zámku, náměstí Jana Masaryka v Kladně se těší na návrat sochy Rodiny. Dokončit se již povedlo práce na autobusovém nádraží ve Štěchovicích, autobusovou zastávku Dolní Stakory, hotová je i chytrá zastávka v obci Krchleby; takzvaně v realizaci zůstává zastávka v obci Bratřínov. Běží i práce na záchraně stoleté lípy ve Veliké Vsi nebo na obnově historického sadu v Kostelním Hlavně, stejně jako v Rudné na obnově historické polní cesty s novou alejí ovocných stromů a keřů. Budují se také například přístřešky pro odpadové nádoby v obci Úžice; Horní Kruty se již třídicích hnízd dočkaly – a dokončeno je také oplocení třídicích míst v obci Boseň.

Původně středočeské zastupitelstvo v srpnu 2020 (tedy ještě pře krajskými volbami) schválilo uskutečnění 126 rozmanitých záměrů po celém území kraje dohromady za 42 136 164 Kč. Z toho se nakonec podle Lesákových slov uplatnily podpory kraje v celkové výši 37 540 298 Kč. Na dvanáct projektů dohromady za 4 151 900 Kč nedošlo, i když původně dostaly zelenou. Hned sedm jich je z blízkého okolí Prahy, po dvou z Berounska a Kutnohorska a jeden z Kladenska. Většinou kraj eviduje jako důvod „storno ze strany obce“, někdy se nepovedlo sehnat peníze na spolufinancování nebo vypořádat vlastnictví pozemků. Specifický byl důvod, pro který padly plány na „vyhlídku do lepších časů“ na Černé sále: proti navrhovanému řešení za 388 tisíc se postavili místní.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze - ilustrační foto
Participativní rozpočet kraje nahradí padesátitisícové dary obcím

Projekt Můj kraj se rozjel ještě v minulém volebním období. Pokračovat už však nebude. Nynějšímu vedení kraje se tento způsob rozdělování peněz z krajského rozpočtu nezamlouvá. Hejtmanka Petra Pecková i její náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN) opakovaně připomněli, že průhlednější bude, pokud obce budou o podporu na své záměry žádat v rámci jednotlivých fondů krajského dotačního systému, kde má rozdělování peněz jasně stanovená pravidla. Participativní rozpočty zapojující veřejnost chce současné vedení kraje podporovat pouze na úrovni obcí a měst.