„Možná si nějaký historik, který můj model uvidí, řekne, že tato podoba hradu je nesmysl. Proto chci zdůraznit, že se jedná jen o moji vizi toho, jak podle mého mohl vypadat. Je to můj třetí hrad a vložil jsem do něho veškeré mé umění," zdůraznil s úsměvem Antonín Hák.

Se stavěním modelů má letité zkušenosti: ve své dílničce dal dohromady stovky autenticky vyhlížejících modelů letadel a lodí všech možných velikostí, tvarů a pocházejících z různých historických období - věrných kopií skutečných strojů. Došlo také na hrady. „Zalíbily se mi i hrady. Prvním byl Křivoklát. Byl necelé dva metry dlouhý a přes jeden metr vysoký. Pak jsem postavil i Kost," nastínil Antonín Hák. 

Před časem ho zaujala již zmiňovaná zřícenina. „Začal jsem s zajímat o dějiny opevnění Čech. Navštívil jsme zříceninu u Skryjí Angerbach čili česky Týřov, a tak se mi zalíbil, že jsem o něm začal číst. Následně jsem si tam udělal i nějaké snímky, když jsem se rozhodl, že si Týřov také postavím," řekl Antonín Hák.

Týřov je hrad kastelového typu postavený podle importovaného francouzského vzoru. „Zjistil jsem, že vznikl někdy kolem roku 1123 a nikdo neví, kdo ho postavil a pro koho. Dokumentace k němu je až od roku 1459, ale to už tento naprosto jedinečný hrad pustl," uvedl Antonín Hák a připomněl, že Týřov byl ve své době tím nejpevnějším hradem, protože se vyznačoval tehdejší francouzskou architekturou.

Schopnost aktivní obrany

Ve vrcholném středověku spočívala obrana hradu v pasivním kladení překážek nepříteli. Hrady kastelového typu, kterým Týřov byl, byly naproti tomu schopny aktivní obrany.

„Frankovací věže měly tu vlastnost, že mohli lučištníci střílet podél hradeb, pokud by se k nim nepřítel dostal. Ve střední Evropě to byl hrad ojedinělý a výjimečný a notně předběhl dobu," zdůraznil Antonín Hák s tím, že Týřov nebyl nikdy dobyt. „Přestože například Křivoklát byl za tu dobu, o které hovořím, čtyřikrát vypálen a čtyřikrát dobyt," zmínil.

Jeho model je opět vypracován do nejmenších detailů. Radost pohledět. „Lidem se nejvíce líbí záchod. Je tu konírna, purkrabství, strážnice, zbrojnice," popsal Antonín Hák. Ve chvílích, kdy už nevěděl jak dál, mu byla oporou manželka Božena. „Budil jsem se v noci a přemýšlel jak dál. A manželka mi řekla: „Ty na to přijdeš. A měla pravdu," zakončil Antonín Hák.

Čtěte také: Rozdílné pohledy na Karla IV. přibližuje výstava v Senátu