Na odchycení zatím město využívá odchytovou klec. Díky ní bylo odloveno více jak 80 prasat z pozemků, na kterých není možné bezpečně střílet. To ale nestačí. Obce z Mikroregionu Mníšecko proto už řadu měsíců usilují o zřízení zvláštního peněžního fondu, do kterého by obce i veřejnost přispívali na odstřel zvěře.

V úterý se tak zástupci obcí jednohlasně shodli na zřízení fondu. Zástřelné má sloužit jako motivační prvek pro lovce a příspěvek myslivcům na náklady, které jsou s odstřelem spojeny. Částka zástřelného je obvyklá a vychází z platných norem a oborových předpisů. To potvrdil Příbramskému deníku mluvčí radnice 
v Mníšku pod Brdy Miloš Navrátil.

„Fond bude využit na takzvané zástřelné, přičemž v návrhu jsou také stanoveny zásady pro vyplácení zástřelného," vysvětlil Navrátil. Myslivci tak získají 200 korun za každé prokazatelně ulovené divoké prase. To se bude dokládat výkazem a hlášenkou veterinární správě.

Oplocení dálnice

Další novinkou je i to, že se do jednání zapojila i starostka městské části Praha – Zbraslav. „Pravděpodobně tak i oni budou do fondu přispívat. Navíc společně vyvíjíme iniciativy k oplocení dálnice R4," dodal mluvčí.

Toto řešení ovšem může vyvolat námitky ochránců zvířat. „Chceme rozumně argumentovat tím, že přemnožená zvěř páchá velké škody. Sami myslivci i přírodovědci poukazují na to, že situace je neudržitelná. Přemnožená prasata páchají škody i na jiné zvěři. Ta poté v lesním a polním ekosystému chybí," uzavřel Miloš Navrátil.