„Mám velkou radost, že se to povedlo. Když si vzpomenu, jak jsme řešili opakované vyplavení nukleární medicíny, havarijní stav na onkologických ambulancích a potřebu přestěhovat nevyhovující prostory na dialýze, jsem rád, že je to za námi a že brzy budeme v novém," řekl Luděk Kramář, ředitel Klaudiánovy nemocnice krátce poté, co společně s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou poklepali na základní kámen rozbíhající se realizace pavilonu.

Pokud půjde vše podle harmonogramu, počítá vedení nemocnice s tím, že firma předá stavbu do užívání na konci srpna. Další měsíc bude trvat, než se nový pavilon zkolauduje a osm týdnů zbude na stěhování vybavení. „Věřím, že prvního ledna 2016 by pacienti měli být již vyšetřeni v nových prostorách," poznamenal Luděk Kramář.

Úroveň nemocnice se po otevření pavilonu jednoznačně zvýší. Zlepší se nejen zázemí pro personál, ale i pro pacienty, kteří do Mladé Boleslavi dojíždí ze širokého okolí. Právě proto nemocnice už nyní uvažuje o navýšení kapacity jednotlivých oddělení. „Například na dialýze počítáme s dalšími šesti lůžky pro pacienty," nastínil ředitel nemocnice.

Více pacientů

Upozornil, že počet onkologických pacientů neustále narůstá. To je způsobené nejen novou možností léčby, ale také včasnou diagnostikou. V ambulancích lékaři odhalí nejčastěji podezření na rakovinu prsu, plic či tlustého střeva.

Druhý lednový týden Klaudiánova nemocnice otevřela ředírnu cytostatických látek, kde se připravují roztoky pro léčbu nádorových onemocnění. I tu čeká stěhování. Zatím ale zůstane na stávajícím místě, což je ve spodní části nemocnice.

Rozšíření kapacity oddělení vítá i primář interny Roman Košek. Podle něj využívá hemodialyzační léčbu stále více pacientů. Oddělení bude navíc vybavené moderními přístroji, což přispěje ke vše- obecnému komfortu.

Financování stavby

Náklady na výstavbu pavilonu číslo pět se vyšplhaly na zhruba 112 milionů korun. Necelých 40 milionů získala Klaudiánova nemocnice z Regionálního operačního programu Středočeského kraje, 51 milionů uhradí z vlastních prostředků a zbytek vyřeší úvěrem. Splácet ho bude sedm let. Na vybavení a pořízení přístrojů si musela půjčit dalších deset milionů.

„Neměli jsme jinou možnost, jak nové prostory postavit. Staré byly z řady důvodů absolutně nevyhovující," vysvětlil Luděk Kramář, jak si s finanční situací dokázali poradit.

Když se schvalovala koncepce zdravotnictví ve středních Čechách, rozhodlo se o tom, že krajské nemocnice budou její páteří. Už tehdy se počítalo s rozvojem Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

„Stavba pavilonu by tomu měla napomoci. Zlepší lékařské prostředí a nabídne další služby ve prospěch pacientů. Vím, že termíny, kdy má firma odvést svou práci, jsou šibeniční, ale věřím, že vše zvládnou," dodal hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.