Na ministerstvo přinesli demonstranti petici umělců a zástupců kulturních institucí, ve které požadují "revizi a odbornou obhajobu daného rozhodnutí".

Ministr své rozhodnutí o Fajtovi a Soukupovi zdůvodnil ztrátou důvěry a hospodářskými a manažerskými pochybeními, které ukázal audit zadaný úřadem. Podle petentů ale Staněk nezveřejnil plné znění a závěry auditu.

Není prostor k dialogu

"Vámi zvolený postup nedovoluje dotčeným se plnohodnotně hájit, ani nedává prostor k dialogu s odbornou veřejností. Vaše rozhodnutí tak nutně působí svévolně, účelově a unáhleně," uvedli signatáři v petici, kterou do dnešního odpoledne podepsalo přes 400 lidí.

Za peticí nestojí podle jednoho ze signatářů, umělce Matyáše Chocholy, žádné politické hnutí ani strana. ČTK řekl, že akce je zcela apolitická.

Šéfové a zástupci kulturních institucí a umělci chtějí například změnit statut NGP na veřejnoprávní či zveřejnit konkrétní vize pro další fungování pražské Národní galerie i olomouckého Muzea umění.

Autoři petice chtějí podle Chocholy prostřednictvím petice iniciovat debatu s ministerstvem kultury, "aby se takovým situacím do budoucna vyhnuli". Jeden ze zástupců Muzea umění Olomouc označil Staňkovo rozhodnutí odvolat ředitele za krok k "destabilizaci a marginalizaci" instituce.