Někteří majitelé si vyhlášku ministerstva životního prostředí, která za železný sběr povoluje pouze bezhotovostní platby, dokonce pochvalují. Patří mezi ně například Jan Turek, provozovatel kovošrotu ve Klích.

„Osobně jsem za tuto změnu rád, alespoň nemusím mít na provozovně hotovost, s čímž je spojená spousta starostí a povinností," vysvětlil muž, jemuž jezdí kovový odpad do sběrny odkládat především živnostníci a podnikatelé.

Nejspíš i z tohoto důvodu si na nižší množství vykoupeného železa nestěžuje. „Možná první měsíc po uvedení vyhlášky v účinnost to bylo slabší, ale naši zákazníci si na to rychle zvykli a nemají s bezhotovostní platbou problém," připomněl Jan Turek s tím, že jeho kovošrot nabízí tři formy výplaty peněz.

Účet, šek, poukázka

„Nejčastěji poukazujeme peníze na bankovní účet. Pokud to tak někdo nechce, vydáme mu poštovní šek, který si může okamžitě nechat proplatit na mělnické poště, nebo mu peníze pošleme přes složenku," popsal. Převod na účet přitom trvá maximálně den, zatímco poštovní poukázka k adresátovi dorazí za dva až tři dny.

Úbytek zákazníků nezaznamenal ani Jiří Beránek z mělnické Tilie. „Objem vykoupeného železného odpadu je stále stejný. Spíš se stává, že lidé, kterým říkáme kárkaři, si kovy nejprve nashromáždí doma, než s nimi přijedou k nám. Zkrátka raději přivezou najednou tři sta kilogramů, než aby se tu otočili třikrát se sto kily," objasnil.

V Tilii peníze za vykoupené železo vyplácejí převodem na účet vždy jednou týdně v pondělí. „Naši zákazníci s tím počítají a respektují to. Ještě se nestalo, že by se někdo, kdo k nám přijede s vozíkem plným železa a zjistí, že mu peníze vyplatíme na bankovní účet, otočil a odjel jinam," řekl Jan Beránek.

Méně zákazníků

S ministerskou vyhláškou, která zakázala výplatu peněz v hotovosti, jsou naopak nespokojení v Kralupech nad Vltavou. V tamním Lobečku provozují kovošrot Jiří Rosenmüller a Ladislav Lehotcký. Oba přitom uvedli, že počet lidí, kteří k nim vozí kovový šrot, se snížil o desítky procent.

„Problém vidím hlavně ve špatné informovanosti," poznamenal Ladislav Lehotcký. „Na jaře se lidé vyděsili, že jim za kovy přestaneme platit. Nikde se nezdůraznilo, že to není pravda, že jen místo peněz na ruku dostanou peníze na účet nebo šekem, který si nechají proplatit," vysvětlil a dodal, že jim z tohoto důvodu lidé často volají. „Vždy jim všechno vysvětlíme, pak k nám bez problémů přijedou," uzavřel.