Odesílatelé v nich upozorňují příjemce na údajné dlužné částky v řádech tisíců korun, které je třeba uhradit. V příloze je pak k dispozici náhled smlouvy. Ten je ve skutečnosti ale souborem s koncovkou .exe, po jehož spuštění napadne počítač vir.

Kutnohorsko nezůstalo zpráv ušetřeno a byli i tací, které jejich obsah znepokojil
 a přílohu „rozklikli". Někteří z nich se rozhodli posléze kontaktovat policii. Karel Nový, vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Kutné Hoře se obává, že nahlášené případy jsou jen začátek, 
a upozorňuje občany, aby 
v žádném případě tyto podezřelé zprávy neotevírali 
a hned je smazali.

„Pokaždé zprávy přichází z jiné adresy. Jednou to byla Praha, jednou třeba Sázava. Vygeneruje je 
a odešle robot. Obměňují se 
i koncovky za zavináčem," zdůraznil Karel Nový. Ten zároveň prozradil, že zprávy jsou psané s pravopisnými chybami a jedná se zřejmě i o práci internetového překladače.

Zpráva přišla 
i do redakce

Spamová zpráva ukrývající přílohu s virem dorazila včera ráno i na mailovou adresu Kutnohorského deníku, a to 
z adresy dept@schuss.cz. Mail byl podepsán Andrea Keprtová i s telefonickým kontaktem na ni, který byl nedostupný. Předmět zprávy zněl „Výše pohledávky na vašem účtu…" a následovalo vygenerované číslo.

Znění celé zprávy, která dorazila do redakce Kutnohorského deníku (text včetně pravopisných chyb bývá identický, obměňují se pouze čísla účtů 
a výše „dlužné částky"):

Vážený zákazníku,

Jsme velmi rádi, že jste vyuziváli produktu z naší banky. Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #3609708733418019 8621.61 Kč. Nabízíme vám dobrovolně uhradit pohledávku v plné výši do 20.05.2014.
Dobrovolné uhrazeni pohledávky a dodrženi smlouvy #A1378B241CA804AE umožňuje Vám:
1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii
2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.
V případě prodlení uhrady pohledávky 8621.61 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základe pohledávky.
Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor „smlouva_A1378B241CA804AE.zip"

S pozdravem,
Vedoucí odboru vymahani pohledávek
Andrea Keprtová