VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louky u Choťánek jsou novou přírodní památkou

Nymbursko - Choťánky, Kluk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou. V katastrech těchto obcí a města na Nymbursku se rozkládá území mající téměř 142 hektarů. Bažiny a podmáčená místa skýtají úkryt řadě druhů vzácných rostlin a živočichů. Toto území vyhlásil krajský úřad přírodní památkou od 1. února.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Modrásek rozchodníkový (Scolitantides orion) Foto: M.Vojtíšek

Podle Luboše Vaňka z Ekocentra Huslík se jedná o tři zásadní území. První začíná kousek za nově postaveným ekocentrem a pro návštěvníky je ideální navštívit přímo toto centrum, kde se dozví podrobnosti o jednotlivých místech i ty lokality, které jsou například k procházce vhodné.

„Druhým místem je takzvaný Rybník, který se nachází na trase mezi Choťánkami a soutokem Labe s Cidlinou. Ten je však momentálně silně zarostlý," upozornil Vaněk. Třetím chráněným místem jsou louky za poděbradskou částí Kluk. „Ty jsou chráněny především kvůli výskytu vzácného modráska. Chvíli je někdo sekal 
a staral se o to, teď už je to opět horší," řekl Vaněk.

Jak už bylo naznačeno, pro případnou návštěvu nové přírodní památky je vhodné zastavit se nejprve v Ekocentru na Huslíku, kde zájemci získají potřebné informace 
a místní ekologové dokážou zájemce správně nasměrovat.

Biotop pro škálu organismů

Nařízení kraje o zřízení přírodní památky Louky 
u Choťánek vydala Rada Středočeského kraje v pondělí 
1. února. Celková rozloha vyhlašované přírodní památky činí 141,7 hektaru. Předmětem ochrany je mozaika přírodovědně cenných lučních společenstev se zbytky vodních a mokřadních společenstev, vyvinutých 
v široké říční nivě řeky Labe.

„Lokalita je doplněna stromořadími a starými solitérními dřevinami, které jsou významným biotopem pro škálu organismů, zejména pak ptáků a vzácného hmyzu. Zachovalo se zde přibližně deset hektarů kvalitních lučních biotopů. U zbývající rozlohy luk již došlo k určité degradaci," konstatoval Marek Semerád, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Druhová pestrost rostlin i zvířat

Na území nové přírodní památky Louky u Choťánek se vyskytuje řada vzácných ohrožených druhů rostlin 
a zvířat vázaných na bažinné a podmáčené ekosystémy.

„Ze zajímavých rostlin se tu vyskytují například hrachor bahenní, česnek hranatý, pryšec bahenní, žebratka bahenní, šišák hrálovitý a český endemit kostival český. Spatřit tu můžete i vzácného brouka kozlíčka vrbového. 
A pravidelně tu hnízdí atraktivní pěvci lejsek bělokrký a moudivláček lužní, který umí vytvářet nádherná splétaná hnízda podobně jako afričtí snovači," uvedl náměstek Marek Semerád.

Středočeský kraj vyhlásil novou přírodní památku Louky u Choťánek také z toho důvodu, že mokřady a vlhké louky patří k nejohroženějším biotopům v Evropě. „Podklady pro vyhlášení uvedené přírodní památky pořídil Středočeský kraj také díky prostředkům z Operačního programu životní prostředí," doplnila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Čtěte také: Milovicko navrhují ochranáři jako národní přírodní památku

Autor: Miroslav Jilemnický

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení