Sedm a půl hektaru na severovýchodním okraji Zdib na Praze-východ měly v budoucnu obsadit dvě skladové a výrobní haly, dalších zhruba deset hektarů parkoviště a obslužné plochy. Rozvojové území v jižním cípu končí u zástavby rodinných domů. Proti výstavbě obřího areálu bojovali zejména místní obyvatelé a občanské iniciativy. Jako zásadní problém se ukázala zejména dopravní a hluková zátěž. Developer měl proto dokumentaci k projektu opakovaně přepracovat.

Se stavbou hal nesouhlasili ani středočeští radní a krajský výbor pro životní prostředí, v dokumentaci podle nich chybělo řešení dopravní situace a vlivu na zdraví obyvatel. Zdiby totiž i bez plánovaného logistického areálu trpí velkou dopravní zátěží, k níž přispěl stavební rozvoj v okolních obcích. Značně vytížený je také nedaleký nájezd na teplickou dálnici D8.

Obyvatelé Zdib v roce 2018 odhlasovali v referendu, že si haly nepřejí. Proti výstavbě se vyslovilo téměř devadesát osm procent z nich. Před dvěma lety pak společnost Goodman Czech Republic vyzvala vedení Zdib k jednání. Obec ovšem trvala na svém odmítavém stanovisku, přičemž argumentovala právě výsledkem referenda.

Nápad developerské firmy Goodman nebyl v lokalitě první. Pro stejné území byl už v roce zpracovaný projekt multifunkčního centra společnosti Mazda, který však získal územní rozhodnutí s platností do poloviny roku 2017.

Trh průmyslových nemovitostí je aktuálně na vzestupu. „Vidíme řadu nových projektů. Reagují na vlnu poptávky především z internetových obchodů a operátorů na tuto oblast navázaných,“ popisuje Dušan Drábek z poradenské firmy BNP Paribas Real Estate.

Na území celé České republiky plánují developeři letos postavit téměř 680 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor. Loni jich přibylo přes 650 tisíc, což celkovou nabídku posunulo nad hranici devíti milionů čtverečních metrů.

Jasně dominantní pozici má 35procentním podílem celkové pronajímatelné plochy Praha a její okolí. „Poptávka po skladových prostorách v širší Praze je vyšší, než co jsou developeři schopni dodat. To iniciuje vznik nových projektů ve středních Čechách, jejichž atraktivita postupně roste,“ dodává Drábek.