Jak hlasovat pro Lobkovice?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI LOBKOVICE na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Lobkovic posílejte do pátku 6. března 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

A s čím vlastně Lobkovičtí do soutěže jdou?

„Chceme hlavně přesvědčit wikipedii, že Lobkovice nejsou jen malá ospalá obec vedle Neratovic," prohlašuje Jaroslav Vlašic, jeden z členů sboru a donedávna také jeho starosta, který hasiče do soutěže přihlásil.

On ani jeho kolegové se sice nemohou chlubit aktuálními úspěchy ze závodů v požárním sportu. Jeden z posledních pohárů vybojovali Lobkovičtí před deseti lety, kdy ještě byli schopni sestavit soutěžní družstvo. Přesto pouze nesedí s rukama v klíně a nečekají, až je zavolají do akce. Snaží se oživit kulturní dění v obci a každou chvíli se zapojují nebo sami organizují nějakou zajímavou akci.

Ples nebyl jen za okupace

„Každý rok, už od dob vzniku sboru, pořádáme hasičský ples. Nebyl jen v době okupace, letos jsme měli pětaosmdesátý ročník," vysvětluje Jaroslav Vlašic. „Děláme karneval, stavíme májku, účastníme se studentského majálesu, kde předvádíme hašení," pokračuje. „V červnu spolupořádáme dětský den, přes léto pak jezdíme s dětmi na výlety nebo s nimi třeba stanujeme u nás na zahradě," říká s tím, že před dvěma lety v Lobkovicích vznikl kroužek mladých hasičů, který navštěvují zájemci různého věku.

„Na podzim děláme drakiádu, pokud nám vyjde počasí. Před Vánoci pak máme Mikulášskou, loni jsme byli poprvé v chráněném bydlení Rybka a myslím, že by se z toho mohla stát hezká tradice. Nám i klientům se to moc líbilo," popisuje bývalý hasičský starosta.

„A o Vánocích spolu se školkou rozsvěcíme vánoční strom," uzavírá s tím, že každou neděli navíc některý z hasičů vyrazí k místní zvoničce a v poledne tam deset minut zvoní.

Vedle těchto veskrze pozitivních činností musejí být hasiči z Lobkovic samozřejmě připraveni i na záchranné akce všeho druhu. Vedle hašení trávy, popelnic nebo třeba skladů vyjíždějí občas i ke kuriózním případům.

„Loni jsme například jeli k požáru domu v Obříství," vypráví jeden z hasičů Jan Svoboda. „Uvnitř zůstala fenka se čtyřmi štěňaty, všichni se nadýchali kouře. Museli jsme je křísit, dávali jsme jim kyslík. Mám za to, že se z toho všichni v pořádku dostali," uzavírá s úsměvem.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.