„Navrhl jsem, aby Andrej Babiš garantoval, že pokud bude prvoinstančním soudem shledán vinným, odstoupí z pozice premiéra. Ani to pan Babiš nepřijal. Nezbylo nám tedy nic jiného než rozhovory o vládě ukončit a v pátek předsednictvu strany doporučíme odchod do opozice," řekl Hamáček. Reagoval tak na usnesení sjezdu ČSSD, že trestně stíhaný člen vlády je „zásadní problém“.

V SOBOTU DENÍK PŘINESE ROZHOVOR S ANDREJEM BABIŠEM

Deník, který těsně před jednáním hovořil s Andrejem Babišem, ví, že hnutí ANO nabídlo sociální demokracii pět křesel. A to spravedlnost, obranu, zahraničí, školství a kulturu. Na tyto pozice se podle informací našeho listu údajně počítalo například s Kateřinou Valachovou (spravedlnost), Janem Hamáčkem (obrana) a Jiřím Zimolou (školství).

Během jednání, jak uvedl Andrej Babiš, přišlo hnutí ANO s novou nabídkou, a to ministerstvem práce a sociálních věcí místo školství. „Nic z toho ČSSD neakceptovala. Trvali na tom, aby pan Hamáček byl ministrem vnitra. Tu obsesi tímto resortem nechápu. My jsme udělali maximum. Pozice ČSSD nás mrzí, ale vzali jsme na vědomí, že naše velkorysá nabídka nebyla akceptována,“ sdělil Andrej Babiš.

Proč Babiš nechtěl dát vnitro sociálním demokratům? Podívejte se

V rozhovoru s Deníkem premiér v demisi odmítl spekulaci, že od počátku kalkuluje s krachem rozhovorů a jednobarevnou vládou, ať už současnou, nebo po předčasných volbách. „Žádné hlasy pro vyvolání voleb nesháním, to je nesmysl,“ sdělil.

Jisté je, že v novém Babišově kabinetu by se neobjevil Robert Pelikán, který se už před časem rozhodl na ministerstvu spravedlnosti skončit.

Andrej Babiš na dotaz Deníku sdělil, že během jednání Janu Hamáčkovi dokonce nabídl i resort zemědělství (místo obrany), ale nezabralo to.

„Stále mluvili jenom o vnitru. Nepadlo přitom jediné slovo o trestním stíhání, říkali, že je to symbol. Nerozumím tomu. Poradím se s naším poslaneckým klubem a také půjdu za panem prezidentem, abych si ujasnil, jak postupovat dál,“ uzavřel premiér v demisi.