Bojí se, aby investoři dostáli svému slibu a nebyla tam nakonec například ubytovna pro nepřizpůsobivé obyvatele či azylové centrum pro běžence. Pokud se investor s obyvateli rozumně nedomluví na první variantě, skutečně hrozí, že do někdejších vojenských prostor nastěhuje uprchlíky nebo lidi z nižších sociálních vrstev.

Areál, o kterém je řeč, získal před lety bezúplatně od armády do svého majetku Dobrovolný svazek obcí Terra prosperita (DSO TP). Kromě města Slaného jsou členy svazku obce Knovíz, Zvoleněves a Žižice. Nově je jeho předsedou žižický starosta Vratislav Rubeš.

Jelikož se areál rozprostírá na katastru obce Podlešín, která do společenství už před lety vstoupit odmítla, je tam poměrně závažný problém. Ten brání investorovi v jeho záměru.

Nechtějí změnu územního plánu

Podlešínští nechtějí přistoupit na změnu územního plánu. Argumentují tím, že izraelský investor jim nedává prakticky žádné záruky, že se mu záměr podaří v místě uskutečnit. 

Kvůli tomu, že v areálu zamýšleli před časem jiní investoři různé množství projektů, a to přes montážní haly, lehkou kovovýrobu, soukromou věznici a další, Podlešínští mají rok od roku menší důvěru k tomu, co bude v areálu skutečně stát.

Místní oponují navíc tím, že v době, kdy Izraelci kupovali stavby po vojácích, které kdysi sloužily jako kanceláře, ubikace, sportoviště nebo kino, dobře věděli, že Podlešínští se změnou územního plánu nesouhlasí.

Ochota vyjednávat

„Majiteli jsme ale dnes my, jelikož nám část areálu prodala před čtyřmi lety Terra Prosperita. I my jsme povinni plnit závazky svých investorů. Od počátku jsme ochotni vyjednávat o podmínkách vhodných pro všechny strany. Jsme ochotni Podlešínu poskytnout i finanční dar na rozvoj obce, která by se rozrostla o dalších zhruba čtyři sta až pět set lidí. Jak se ale vše oddaluje, dělá to na mě dojem, že Podlešínu nejde o peníze ani o záruky, ale jen o to, že nás v obci zkrátka nechtějí," soudí Dudi Wieder, jednatel izraelské společnosti Terazain.

Jak Kladenský deník ve vsi zjišťoval, místní skutečně o rozvoj obce nestojí, protože tam nechtějí žít v podmínkách, jako ve městě. „My jim na to kývneme a za chvíli po nás budou chtít další a věci jako obchody, silnice a přitlačí nás ke zdi. Nám se tu žije dobře a netoužíme po městském ruchu. Proto jsme na vesnici. Ať tam udělají lehkou výrobu, vytvoří lidem práci, jak bylo kdysi v návrzích," netají se svým názorem například bývalý starosta Podlešína Roman Sova.

S jeho postojem se ztotožňují i další oslovení lidé v obci, kteří se obávají příchodu cizinců. „Nechceme tu hlavně žádné běžence. Nikdo neví, co by se tam dělo. Je to areál s obrovskými podzemními prostory, kde bývaly rakety. Doba je neklidná a my máme strach," tvrdí jiný oslovený muž ze vsi.

Starostka

Podle současné starostky Podlešína Hany Dlobíkové jsou jednání o budoucnosti areálu stále ve vývoji.

„S majiteli areálu budeme mít ještě další schůzi. Osobně nemohu nic rozhodovat. Záleží, jak se k tomu vyjádří i ostatní zastupitelé. K jednání bude pozvaný také starosta Slaného a další starostové z Terra Prosperity. Pamatuji si i to, že před několika lety nám Dudi Wieder pro ukázku předváděl plánky chystané rekonstrukce Žižkových kasáren v Písku. Dodnes tam není nic a jsou tam jen ruiny. Od té doby mu nevěřím," upozornila starostka Podlešína.

„Co si o tom máme myslet? Když jsem se vloni pana Wiedera na tuto skutečnost ptala, řekl, že neměli finanční prostředky. Jaké dá potom záruky nám? Pokaždé se jejich společnost jmenuje jinak, takže nevíme, čemu máme věřit. Mám hrůzu z toho, aby nám sem nenacpali kdoví co. On pak zaklapne desky, vybere peníze a půjde pryč. Teď tu máme relativně klid," dodala starostka Dlobíková.

Podle jejích slov by nebyli místní proti, kdyby zde vzniklo třeba sanatorium, dětský domov, domov důchodců či jiné zařízení, ale to, co slibují Izraelci, je dle starostky spíše nereálné.

Investor

Na dotaz, jak to bylo s přestavbou kasáren v Písku, odpověděl Dudi Wieder, že město Písek udělalo chybu ve smlouvě a vše musel následně řešit soud.

„My jako společnost Terabet jsme v Písku chybou úředníků prodělali a nyní požadujeme ušlý zisk. Písečtí když zjistili, že by v místě mohli vybudovat plavecký areál, snažili se udělat vše proto, aby byla smlouva neplatná. To se jim podařilo a my nemohli ve výstavbě pokračovat. Jediné, co se nám tam povedlo, bylo připravit prostory, kde dnes existují jak bytové domy, tak IT firma. Není tedy pravda, že jsme v Žižkových kasárnách nic nevybudovali," tvrdil Dudi Wieder.

Tvrdě na věc

Protože Izraelci už jednou nepochodili a jednání s Podlešínskými nevypadá zrovna růžově, Dudi Wieder přitvrdil a netají se tím, že v areálu vytvoří alespoň to, co umožňuje zákon.

„Když se nebudou chtít domluvit, přestavíme stávající budovy v areálu na ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele nebo tam uděláme centrum pro uprchlíky. Budovy kdysi už zkolaudovány byly a sloužily svému účelu, takže není problém tam nastěhovat lidi nebo z toho udělat například asijskou tržnici jako je v Praze Sapa," řekl sebejistě Dudi Wieder.

Tento vyděračský způsob místní děsí, ovšem investor se hájí tím, že mu prakticky už ani jiná možnost nezbývá.  

„My do toho dali peníze, je to náš majetek a někdo nám chce diktovat, co zde můžeme nebo nemůžeme stavět? To přece není možné. Chtějí od nás záruky, ale já na druhou stranu tvrdím, že hůř, než to v areálu vypadá teď, to vypadat nebude. My ho můžeme našim zásahem jen zvelebit," ujišťuje zástupce investora.

Předseda DSO TP

Podle předsedy DSO TP Vratislava Rubeše není důvod k panice, jelikož se chystá další schůzka se všemi zúčastněnými stranami, které se vynasnaží společně najít rozumné řešení pro využití areálu.

„Pan Wieder chce pochopitelně uskutečnit co nejdříve jejich podnikatelský záměr, ale podle mého soudu není dobré, když to tímto způsobem prezentuje v novinách. Celou dobu se snažíme dojít k nějakému rozumnému závěru, což už se nám na posledních jednání dařilo. Dudimu Wiederovi jsme zadali nějaké úkoly, které by měl do příštího setkání splnit," naznačil Vratislav Rubeš.

Nikdo zatím neví, jestli by tam skutečně mohl provozovat ubytovnu pro nepřizpůsobivé nebo azyl pro běžence, jak říká. Není to zase tak snadné. Osobně bych rád, kdybychom se všichni sešli bez zbytečných emocí a projednali, jaké existují možnosti. Rád bych vše vyřešil klidnou cestou, aby se situace zbytečně nevyhrotila, když není důvod. Doufám, že společná schůzka bude někdy 
ve druhé polovině března a nějak solidně se domluvíme," uzavřel Rubeš.

Čtěte také: Rozhodnuto! V Benešově vnitro azylanty v kasárnách neubytuje