close Seriál Deníku: Olympijský sen. zoom_in

Ať už ze čtyř mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1989, 1990, 1992 a 1993, tak i nejcennější bronz, který získal na olympijských hrách ve francouzském Albertville.

Začínal v Dukle Trenčín, prošel českými, finskými i německými kluby, až svou hokejovou kariéru završil v HC Berounští Medvědi. V Berouně nakonec zapustil i kořeny. S rodinou tam nyní žije a úspěšně podniká.

A sleduje spolu s manželkou také kariéru svého syna Radka. Ten se totiž potatil a jde v hokejových šlépějích svého otce.

Podpora celé rodiny

V ruském Soči se nyní nakonec neúspěšně pokusil zabojovat o medaili. Po středeční prohře s USA je jasné, že tentokrát medailové žně české hokejisty nečekají a Radko Gudas si olympijský kov ze Soči nepřiveze. Ačkoli by mu otec tak moc medaili přál. Do Soči dokonce přijela podpořit Radka celá rodina.

„Jsem tady od prvního našeho hokejového zápasu. Pro sportovce je to pohádka. Je tu krásné sportoviště okolo olympijského ohně," vzkázal čtenářům Deníku z olympijského Soči Leo Gudas.

Procházky po olympijském městě v Gudasovi vyvolávají vzpomínky na jeho vlastní olympijskou účast. „Já z olympiády nejraději vzpomínám na předávání medailí. Vlastně jsem tenkrát ani v samotném Albertville nebyl, hokejové zápasy se totiž odehrávaly ve městě Meribel, jež bylo od Albertville vzdálené asi dvě hodiny cesty," říká Leo Gudas.

Levá brusle jako první

Zajímalo nás, zda měl někdejší obrovitý bek pražské Sparty nějaké rituály, které mu pomohly k cenným kovům a které třeba poradil synovi. „Žádný zvláštní rituál jsem neměl, jen jsem si vždy zavazoval levou brusli jako první. Jaké rituály má Radko, to nevím," tvrdí otec, jehož syn nyní hraje v NHL za Tampu Bay Lightning.

Hokejový sen v Soči skončil ve čtvrtfinále. Přesto i čeští fanoušci si mohli spravit chuť u mnoha dalších sportovních klání. A i u nich se snažil Leo Gudas být osobně přítomný. „Nechtěl jsem si nechat ujít ani rychlobruslení s Martinou Sáblíkovou a těšil jsem se samozřejmě také na biatlon, ve kterém Češi slaví takový úspěch," odpověděl z olympijského Soči Leo Gudas.