VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legionáři na střelnici v Družci stříleli již po sedmé

Družec /FOTOGALERIE/ - Členové Československé obce legionářské Kladno si přijeli do Družce zastřílet na počest válečné veteránky Vandy Biněvské a zároveň si připomenout 100. výročí bitvy u Zborova. Nad 7. ročníkem střelecké soutěže, která se konala uplynulý pátek, převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná - Jermanová, což nás velmi potěšilo.

25.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Legionáři na střelnici v Družci stříleli již po sedmé.Foto: Jiří Skála

Před zahájením soutěže předsedkyně Československé obce legionářské Kladno (ČsOL) Eva Armeanová přivítala všechny členy ČsOL a hosty, senátora Jiřího Dienstbiera, starostu obce Družce Zdeněka Kofenta, představila sestru Vandy Biněvské, válečnou veteránku Věru Holubevu a nejstarší účastníky devadesátiletého Stanislava Husu, syna ruského legionáře a Jiřího Železného, který oslaví v krátké době rovněž 90. narozeniny. Oba jsou členy ČsOL Praha 6. Stanislav Husa měl s sebou členskou legionářskou legitimaci, která byla vystavena už v roce 1947.

Letošní ročník se vyznačoval nejvyšší účastí, na střelnici se sešlo dvaačtyřicet střelců. Před zahájením střeleb ze samopalu vzor 58 byla připomenuta památka padlých u Zborova. Akce Svíčky za padlé u Zborova se bude konat 2. července v 18 hodin. Svíčky se budou zapalovat ve městech a obcích, které se k akci připojí. Budou hořet za padlé legionáře u Zborova i za vojáky rakousko-uherské armády, kteří v této bitvě zahynuli. Dle seznamu ztrát Čs. střelecké brigády vyplývá, že padlo 173 dobrovolců, 29 jich zemřelo na následky zranění a 32 je nezvěstných. V Kladně budou zapáleny svíčky u pomníku obětí 1. světové války na náměstí Svobody za 3 legionáře a to Otakara Strnada, Roberta Kučeru a Václava Grüma. V Lánech za Jana Mikuláše Macha před budovu Muzea T. G. M., v Jedomělicích za Karla Vladimíra Plachého před jeho rodným domem, kde je umístěna pamětní deska a v Bílichově za Jaroslava Dimitrije Průšu u jeho pomníku.

„Střelby provázela dobrá nálada a odhodlání nastřílet co nejvíce bodů. Naštěstí nám přálo počasí, nebylo tak úmorné vedro jako předchozí dny. Tak jako každý rok byly utvořeny dvojice a skupina rozhodčích. Tato funkce byla svěřena zkušenému Pavlu Zajícovi a pomáhali také bratři Jan a Milan Šubrtovi. Průběžné výsledky napovídaly, že konkurence je vysoká a na vítězství dosáhnou jen ti nejlepší," řekla Eva Armeanová, předsedkyně Československé obce legionářské Kladno.

Jak to letos dopadlo?

V kategorii mužů si 1. místo vystřílel Jan Šubrt s 99 body, jen o vlásek mu nevyšla stovka. Na 2. místě se umístil Ivan Holeček s 98 body a 3. místo patřilo Pavlu Vaňkovi s 97 body. V kategorii žen se na 1. místě umístila Jitka Lenková s 99 body, na 2. místě Anna Vaňková s 92 body a 3. místo si vystřílela Vlasta Kylichová se 70 body. Střílela vícekrát, ale na dobré umístění nikdy nedosáhla. Letos se v ní zřejmě probudila legionářská krev a odvaha dcery ruského legionáře Jana Bohuslava Kozelky. Slavnostnímu vyhodnocení předcházela gratulace Vlastě Kylichové, která v květnu oslavila 75. narozeniny a krásné 3. místo ji moc potěšilo. V kategorii muži hosté se na 1. místě umístil Bořivoj Klečka s 97 body, 2. místo si vystřílel Zdeněk Kofent s 91 body a 3. místo patřilo Jiřímu Skálovi s devadesáti body.

Předsedkyně ČsOL poblahopřála oceněným střelcům a střelkyním, předala diplomy a odměny. Předala také knihu Největší vojevůdci v české historii, jejíž spoluautorkou je naše členka Jitka Lenková. Knihu dostal také senátor Jiří Dienstbier, Stanislav Husa, Jiří Železný a Věra Holubeva. Všichni účastníci 7. ročníku střelecké soutěže převzali Pamětní list, na kterém je fotografie osmnáctileté Vandy s ostřelovací puškou. Fotografie pochází z března roku 1943. Pamětní list je podepsán předsedkyní ČsOL Evou Armeanovou a starostou obce Družce Zděnkem Kofentem.

Na závěr Věra Holubeva poděkovala za celou rodinu Vandy Biněvské. Vanda se jako velmi mladá zapojila do bojů již u Sokolova a byla připravena bojovat proti fašismu až do vítězného konce a to i za cenu ztráty vlastního života. Předsedkyni ČsOL předala jako výraz poděkování kytici a bonbonieru.

„Poděkování patří paní hejtmance Jaroslavě Pokorné - Jermanové za poskytnutí záruky, ale také za dotaci z fondu hejtmanky Středočeského kraje, dále Ministerstvu obrany, starostovi obce Družce za jeho vstřícnost i podporu, majiteli střelnice Václavu Staňkovi a jeho kolegovi za odborný dohled a instrukce, Jitce Lenkové za darované knihy a členům ČsOL Kladno, kteří pomáhali při organizaci střeleb. Všichni se již těšíme na 8. ročník této oblíbené soutěže," uzavírá předsedkyně Eva Armeanová.

Autor: Redakce

25.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení