Dlouholetý aktivní předseda lánských zahrádkářů ocenění obdržel zejména za snahu o to, aby obec kvetla a byla plná zeleně, za práci na udržení tradice činorodého zahrádkářství a za neúnavnou organizaci velkých květinových výstav v obci, které Lány proslavily. 

„Antonín Kindl se stal už devátým vyznamenaným občanem Lán. Tuto cenu založil divadelní spolek Tyrš. Obraz s lánským motivem pro oceněné každoročně maluje lánský rodák, výtvarník Petr Kellner, který navrhoval i logo ceny,“ uvedl vedoucí lánského divadelního spolku Roman Havelka. 

Pomáhal zachránit horníky

Letošní laureát Antonín Kindl patří ke starobylému vašírovskému rodu. Narodil se na tamním statku a chtěl být, stejně jako jeho otec sedlákem.

„Začal studovat Vyšší rolnickou školu v Roudnici nad Labem. Komunistický režim ale vše změnil. Nedovolili mu dostudovat a statek jim komunisté v roce 1952 zabrali.

Jen díky sousedům, kteří se za rodinu Kindlových zaručili, mohli Antonínovi rodiče na statku dožít. Po vojně se Antonín upsal důlní práci. Dolu Nosek zůstal věrný 33 pracovních let.

Působil na důlní kolejové dopravě, ale i u záchranářů, takzvaných ohňařů. „Pomáhal vyprošťovat horníky i při nejhorším důlním neštěstí kladenského revíru – požáru v podzemí Dolu Nosek v září roku 1960,“ zmiňuje v životopisu Antonína Kindla místostarostka Ivana Píšová. 

Zakladatel květinových výstav

Na konci šedesátých let si postavil pan Kindl v Lánech domek a přestěhoval se. Tehdy začala jeho aktivní zahrádkářská léta. Do svazu vstoupil v sedmdesátých letech a stal místopředsedou organizace.

„Mým velkým učitelem byl Jaroslav Moravec, který ve statku vedl školku. Začínal jsem s jiřinami, měl jsem jich i 70 druhů. Pak jsem přešel na kosatce. Byl jsem do nich blázen, a tak jsem jich pěstoval přes 100 druhů. Vybíral jsem si kvalitní odrůdy, třeba i z Ameriky. Další mojí vášní byli pelargónie. Na zalévání kytek mi někdy nestačilo 250 litrů vody denně,“ směje se laureát ocenění Klobouk dolů.

Zkraje lánští zahrádkáři upřednostňovali pěstování zeleniny a ovoce, pořádali o posvícení i tematickou výstavu v budově Hubertus.

„Právě Antonín Kindl sem poprvé se svým mentorem vnesl květinový prvek a zasel semínko, z něhož v roce 1975 vykvetla krásná a voňavá tradice lánských květinových výstav, které měly věhlas v širokém okolí,“ řekl ve slavnostním proslovu Roman Havelka Lánští zahrádkáři pořádali výstavu v Lánech každým rokem, později ob rok.

Víc zahrádkářů než členů komunistické strany

Ke spolupráci přivedli nejen zahradníky lánského zámku, ale i pěstitele a šlechtitele z celých Čech. Na výzdobě spolupracovali i se sklárnami v Nižboru nebo Novém Boru a řadou dalších subjektů.

„Používali netradiční instalační prvky jako pravý kočár, selku a zahradníka v životní velikosti nebo skutečný automobil, kvůli kterému museli vybourat dveře do sálu lánské sokolovny,“ dodává Roman Havelka.

„Všechna ta práce nebyla o mně, ale o skvělé partě, kterou jsme v organizaci měli. V Lánech bylo a je mnoho skvělých zahrádkářů. V jednu chvíli jsme v organizaci měli i 80 členů. A to v 50. letech tu bylo i přes 100 členů a Dobra Gebhart mi vyprávěl, že přišel za komunistického režimu zákaz přibírat nové členy, protože už zahrádkářů bylo více než v místní organizaci KSČM,“ říká s humorem Antonín Kindl.

Pravidelný dárce krve a organizátor opravy kaple

Poslední výstavu uspořádali zahrádkáři v roce 2005. „Už jsme neměli dostatek sil. Zahrádkářů ubylo a náš průměrný věk byl přes 70 let, rozhodli jsme se skončit,“ vysvětlil zahrádkář.

Během aktivních let získal od národního zahrádkářského svazu za svou činnost vyznamenání II. a III. stupně a nakonec i zlatou medaili. Antonín Kindl se několik volebních období staral jako zastupitel o zeleň a květinovou výzdobu v obci, podílel se i na přístavbě hřbitova.

Jako Vašírovák organizoval opravu kapličky, kterou postavil jeho předek. Na rekonstrukci věnoval i část materiálu. Jako dárce krve je držitelem Jánského plakety.