Lanová centra jsou zaměřena na obratnost a fyzickou kondici. Pohyb na laně začíná ve výšce kolem šesti metrů, pro odvážnější se nabízí pohyb až v 18 metrech. Lidé si mohou vyzkoušet chůzi na lanových žebřících, různé přeskoky, houpačky nebo lezení na umělé stěně.

„Naše lanové centrum má tvar velké plachetnice a lidé si v ní mohou lézt libovolným směrem jako námořníci v plachtoví," řekl Vladimír Glaser z Lanového centra Ořech, které o víkendech navštíví průměru 50 lidí starších deseti let. Doporučení pro nezkušené zní: nebát se a udělat první krok. „U nás se navíc lze i po prvních krocích vrátit zpět," uvedl. Druhým doporučením podle něj je: nikdy nelez sám. „V partě je to totiž větší zábava," dodal. Areál Ořech je ovšem nyní uzavřen kvůli rekonstrukci.

Podle Hany Svobodové z centra na Císařské louce by měli návštěvníci vždy zvážit fyzické schopnosti a strach z výšek. Podmínkou je, aby poslouchali instrukce obsluhy. Areál u Vltavy je určen pro všechny zájemce od 12 let věku. „Nejčastěji k nám ale míří dospělí v rámci firemních akcí," uvedla. Centrum s výhledem na Vyšehrad nabízí kromě adrenalinu odpočinek v restauraci nebo na golfovém odpališti.

V Lanovém centru na Libeňském ostrově si vedle adrenalinového přelézání překážek rodiny s dětmi v loděnici opečou buřta na ohýnku nebo si vyjedou v loďce po Vltavě, řekl za organizátory Libor Bezděk.

Na návštěvu lanového centra je většinou nutné se předem objednat. Obavy ohledně bezpečnosti podle provozovatelů nejsou na místě. Všechny areály slibují bezpečné sportování pod vedením zkušených instruktorů. Programy jsou šité na míru dětem nebo dospělým, školám nebo firmám.

Vstupné do lanových center se pohybuje v řádu stovek korun. Nejvíce návštěvníci zaplatí 300 korun za hodinu. Pro skupiny nebo školy jsou vstupenky zvýhodněné.