„Podpora byla nakonec poměrně významná a já si jí opravdu vážím. Můj cíl je středočeskou organizaci sjednotit, vytvořit tým, který potáhne za jeden provaz s cílem, abychom prosazovali pozitivní témata," řekl Jakob, který byl zvolen ve třetím kole volby. V prvních dvou kolech nezískal dostatek hlasů. Do druhého kola s ním postoupila i další kandidátka, poslankyně Nina Nováková.

TOP 09 má i další tvář

Právě podle ní je důležité, aby strana dala prostor i lidem s odlišnými názory, než má nové vedení. Jen tak se může TOP 09 stát znovu silnou stranou, zdůraznila Nováková, která se vzdala kandidatury na pozici místopředsedkyně. Dvěma místopředsedy se po 21.00 stali Marcel Peter a Tomáš Klinecký.

Nina Nováková vidí Jakoba jako blízkého spolupracovníka předsedy strany Miroslava Kalouska a považuje za nutné připomínat, že TOP 09 má i další tvář. „Neodcházím z TOP 09 a budu za ni dál v Poslanecké sněmovně," dodala. Jakob a Nováková byli vnímáni jako dva základní směry středočeské TOP 09 a například Dvořák varoval, že zvolení jednoho může vyústit v odchod příznivců druhého.

Krajská organizace je v dobrých rukou

Odcházející předsedkyně označila Jakoba za zkušeného a úspěšného komunálního politika. „Myslím si, že bude krajská organizace v dobrých rukou," reagovala Langšádlová na volební výsledky. Sama se neucházela ani o místopředsednické křeslo.

Langšádlová oznámila v listopadu, že chce s vedením strany skončit. Příčinou podle ní nebyl výsledek krajských voleb, který byl lepší než minule, nýbrž především dlouhá doba, po kterou organizaci vede. „K mému rozhodnutí přispěly také rozpory ve straně," řekla v pátek médiím.

Někteří straníci volají po odvolání vedení TOP 09

Středočeská TOP 09 řešila po krajských volbách rozkol, kdy tři z pěti zvolených zastupitelů, Daniel Marek, Milan Schweigstill a Michaela Vojtová přes nesouhlas strany vstoupili do koalice s ANO, STAN a ODS, zbylí dva, lídr Petr Tiso a nový předseda Jakob, dvojka na kandidátce, jsou v opozici. „Rebely" celostátní výkonný výbor strany v prosinci vyloučil. S tímto krokem ale nesouhlasila řada členů například v místních organizacích TOP 09.

Podle předsedy benešovské místní organizace Dvořáka chybí části členů koncepce zaměřená na konkrétní problémy včetně komunálních a aktuální vedení má příliš obecné vize. „Pro spoustu lidí jsme trochu nesrozumitelní," míní Dvořák.

Někteří straníci volají po odvolání vedení TOP 09 včetně předsedy Miroslava Kalouska a podle takzvané Podskalské výzvy, mezi jejímiž iniciátory je i Jiří Cieslar z pražské TOP 09, usilují o uspořádání vnitrostranického referenda. Podle Kalouska ale jde o menšinový názor.

Čtěte také: Setkání s hejtmankou: Kraj dohání integrovanou dopravu