Langšádlová poukázala na rozkol, který vznikl po volbách mezi nově zvolenými středočeskými zastupiteli za TOP 09. Tři se proti vůli vedení chtějí podílet na nové koalici s ANO, STAN a ODS a jedná se o jejich vyloučení ze strany. Zbylí dva zastupitelé jsou v opozici.

Langšádlová už nebude kandidovat 

„V tuto chvíli je důležité posílit ty dva kolegy, kteří jsou v zastupitelstvu, je důležité, abychom situaci zklidnili. Proto by měl být začátkem února sněm a já vzhledem k tomu, že vedu ten kraj sedm let, už nebudu kandidovat," uvedla Langšádlová. Toto rozhodnutí podle ní není reakcí na výsledek voleb, a to už z důvodu, že TOP 09 v nich byla úspěšnější než minule.

Zastupitel za TOP 09 Daniel Marek, který se má stát náměstkem hejtmanky pro kulturu, usiloval o to, aby TOP 09 měla pětičlenný klub. Oba opoziční kolegové to ale podle něj v úterý odmítli.

Členové výbor vyzvali Marka

„Není možné mít klub, kde je část členů v koalici a část v opozici," namítla Langšádlová. Členové výboru podle ní na úterním jednání naopak vyzvali Marka a další dva "rebelující" zastupitele, aby vzali zpět své podpisy pod koaliční smlouvou. „Protože je to zcela v rozporu s usnesením a vůlí krajského výboru," míní Langšádlová. Trojice ale trvá na účasti v koalici.

K ustavení politického klubu je podle jednacího řádu potřeba nejméně čtyř zastupitelů. Podle Marka se zastupitelé pro začátek mohou obejít i bez zvláštních prostor určených klubům.

Hejtmankou má být Jermanová 

„Máme pozici náměstka hejtmana, který samozřejmě bude mít nějakou kancelář, nějakou sekretářku, nějaké zázemí, takže v tom počtu tří zastupitelů by to asi neměl být zásadní problém," podotkl. O tom, zda by mohli spolupracovat s nějakým jiným klubem, nechtěl spekulovat.

Koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. Hejtmankou má být Jaroslava Jermanová z ANO. Sociálním demokratům a komunistům, kteří v kraji dosud vládli, i části TOP 09 připadne opoziční role. Ustavující jednání zastupitelstva je svoláno na 18. listopadu.

Čtěte také: Benešovské ANO chce Jaroslavu Pokornou Jermanovou udržet v radě města