To když odpalovač rachejtle a petardy zapálí v nevhodných prostorách nebo při jiném porušení bezpečnostních pokynů způsobí výtržnost, poškození majetku či úraz.
Na dodržování bezpečnostních pravidel upozornila policejní mluvčí Eva Stulíková.
Na co je nutné si dát pozor při používáním zábavní pyrotechniky?
Pokud ji bude někdo odpalovat například pod vlivem alkoholu, mohl by se dopustit přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi podle zákona č. 200/1990 Sb o přestupcích. V úvahu ale připadají i další přestupky, například proti majetku, občanskému soužití, anebo veřejnému pořádku. Výjimkou ale nejsou ani mnohem závažnější případy.
Ty policie řeší jak?
Už by byly posuzované podle trestního zákoníku. Mohlo by se jednat například o trestný čin usmrcení z nedbalosti, ublížení na zdraví, neposkytnutí pomoci, poškození cizí věci, obecné ohrožení, ohrožení pod vlivem návykové látky, nedovolené ozbrojování a podobně.
Může někdo odpalování rachejtlí usměrnit?
Obecně je třeba mít na paměti, že užívání i volně prodejných pyrotechnických předmětů je činnost, která by mohla narušit veřejný pořádek. Z tohoto důvodu mohou jednotlivá města a obce používání zábavní pyrotechniky upravit obecně závaznými vyhláškami.
Jakou pyrotechniku lze bez obav koupit?
Na trhu by se měla objevovat pouze zábavní pyrotechnika, splňující základní bezpečnostní požadavky, které byly prokázány posouzením shody, tzv. odzkoušením. To v České republice provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Na takový výrobek musí výrobce umístit označení „CE" (Conformité Européenne) a přiložit návod k bezpečnému použití v českém jazyce. Takovou pyrotechniku si poté lze bez obav zakoupit.
Kterým výrobkům je lepší se vyhnout?
Lidé by se měli vyvarovat nákupu zábavní pyrotechniky na nejrůznějších tržištích, venkovních stáncích či na internetu. Setkat by se totiž mohli se zbožím, které ztratilo svou kvalitu. Například nesprávným skladováním, anebo přímo s výrobky, které u nás nejsou legální. Při manipulaci s takovou pyrotechnikou by tak mohlo dojít k neočekávané reakci a zbytečným zraněním.
Jak se správně zachovat?
Nakupovat ve specializované prodejně, nevyrábět podomácku. Skladovat v chladu, ne ve vlhku. Nemanipulovat v opilosti. Důsledně se řídit českým návodem a iniciovat v přítomnosti další osoby. Dodržovat bezpečnou vzdálenost. Neodpalovat z ruky. Pokud se po zapálení nic neděje, vyčkat v bezpečné vzdálenosti nejméně 10 minut, i poté postupovat velmi opatrně. Nejlépe pyrotechniku pomořit do kýblu s vodou.
Kdo může nakupovat a používat zábavnou pyrotechniku?
Kategorie č. 1:
Málo nebezpečné výrobky určené pro osoby starší 15 let. Manipulovat s nimi lze v minimální vzdálenosti jednoho metru od hořlavých materiálů a lidí. Některé z nich lze za přesného dodržení návodu použít i ve vnitřních prostorách.
Kategorie č. 2:
Málo nebezpečné výrobky určené pro osoby starší 18 let. Manipulovat s nimi je možné v bezpečné vzdálenosti minimálně 8 metrů. Použít je lze pouze ve venkovních prostorách
Kategorie č. 3:
Výrobky představující středně velké nebezpečí. Prodat je lze pouze osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost při manipulaci s těmito předměty je minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.
Kategorie č. 4:
Výrobky představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti vydaným Českým báňským úřadem.
Zdroj: Policie ČR