Jen během 12hodinové směny v neděli zaznamenali dispečeři tísňové linky 155 bezmála tři desítky výjezdů k pacientům, u nichž žihadlo odstartovalo závažnou alergickou reakci, informovala večer Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů.
„Pomoc potřebovalo 27 pacientů, z nichž tři byli ve vážném ohrožení života," konstatovala. Ano, pokud se po bodnutí hmyzem rozvine anafylakický šok, může vést až k bezvědomí – a někdy nastává i zástava srdeční akce. Varujícími příznaky alergické reakce jsou po bodnutí větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest až záchvat podobný astmatickému – ale také opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení či křeče.
První pomoc při pobodání hmyzemLokální otok v místě bodnutí je normální. Pomáhá chladit místo bodnutí a namazat ho mastí s obsahem antihistaminik (volně prodejnou v lékárně). Alergici by si měli aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu.
Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v oblasti krku a v ústech je třeba vždy zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik.
Zdroj: Petra Effenbergerová, ZZS Středočeského kraje
Čtěte také: Počet výjezdů pražských záchranářů stoupl o třetinu