VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalita vody v pražských potocích se zlepšuje. Z pramenů ale nepijte

Těžké kovy nesužují vybrané vodní zdroje v metropoli. Ukázala to studie, kterou zpracovali odborníci z neziskové organizace Arnika. Vzorky odebrali na čtyřech menších tocích ve třech vybraných lokalitách. Kromě samotného obsahu nežádoucích látek totiž bylo cílem zjistit, zdali má na jejich množství vliv okolí.

5.1.2018
SDÍLEJ:

„Lokality se nacházejí na třech místech, z nichž dvě byla vybrána cíleně v blízkosti potenciálních zdrojů znečištění těžkými kovy a jedno sloužilo jako srovnávací bez významného zdroje znečištění v jeho okolí,“ píše se v publikované studii.

Vzorky z okolí spalovny i skládky

Vodu tak odborníci zkoumali v okolí spalovny Malešice z bezejmenné vodní plochy a na Štěrboholském potoce. V blízkosti skládky odpadů Ďáblice se jednalo o Mratínský potok. Posledním a zároveň srovnávacím místem se stal Nebušický potok na severozápadním okraji Prahy.

Následný rozbor pak zkoumal koncentrace sedmi těžkých kovů, a to rtuti, olova, kadmia, mědi, chromu, zinku a arzenu. Výsledky se ukázaly jako velmi pozitivní.

„Můžeme s klidem říct, že z pohledu české legislativy jsou v odebraných vzorcích sedimentů z pražských potoků hladiny těžkých kovů nízké,“ popsal autor studie František Kraus.

Arzenu bylo nejvíc v Nebušickém potoce

Čísla ale zároveň poukázala na negativní vliv skládky v Ďáblicích. „Nejvyšší hodnoty v případě většiny těžkých kovů byly zaznamenány v sedimentu Mratínského potoka,“ uvádí autor v závěru studie. V případě chromu byly nejhorší hodnoty naměřené v lokalitě Štěrboholského potoka, u arzenu vyšel nejhůře Nebušický potok. „V žádném případě se ovšem nejedná o překročení limitních hodnot stanovených českou legislativou,“ stojí v dokumentu. Překvapivě nízké hodnoty ve srovnání s ostatními lokalitami odborníci zjistili na obou místech blízko malešické spalovny.

Voda ve studánkách není pitná

Dobrý stav pražských vod potvrzují i měření, která pravidelně provádí magistrát. Kvalita se kontroluje na 38 různých místech. "Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 profilech z celkových 38," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Jako jeden z nejčistších vodních toků bývá označován Lhotecký potok, naopak nejhůře si v posledních letech vede například potok Komořanský. I přes pozitivní zprávy, je třeba být v metropoli, co se týče vody, obezřetný. Podle měření totiž většina pramenů v Praze není pitná. Jejich požití by tak mohlo mít negativní účinky. Hodnoty nejsou úplně dobré ani u podle pověstí léčivých pramenů, jako je například Zázračná studánka v Lysolajích.

„Kvalita se kontroluje nepravidelně, nicméně jisté je, že prameny a studánky nesplňují limity hygienických norem pro pitnou vodu,“ popsal stav vodních zdrojů Jiří Rom, specialista péče o chráněná území z magistrátu.

„Naprostá většina studánek je zatížena fekálním znečištěním,“ uvedl. To ale neznamená, že voda obsahuje splašky. „Vizuálně je čistá a ani nezapáchá,“ dodal specialista. Obrana proti znečištění pramenů téměř žádná není. Město má šanci reagovat pouze v případě, že se podaří zjistit úniky splaškových vod. To se ale povede výjimečně.

Autor: Jana Kašparová

5.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. P. Pavlova.
10

Nové přechody a konec nevzhledného zábradlí. Náměstí I. P. Pavlova čeká proměna

iPhone X

KRIMI MIX: Cizinec chtěl použít cizí doklady k nákupu drahého mobilního telefonu

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT