VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalita vody v pražských potocích se zlepšuje. Z pramenů ale nepijte

Těžké kovy nesužují vybrané vodní zdroje v metropoli. Ukázala to studie, kterou zpracovali odborníci z neziskové organizace Arnika. Vzorky odebrali na čtyřech menších tocích ve třech vybraných lokalitách. Kromě samotného obsahu nežádoucích látek totiž bylo cílem zjistit, zdali má na jejich množství vliv okolí.

5.1.2018
SDÍLEJ:

„Lokality se nacházejí na třech místech, z nichž dvě byla vybrána cíleně v blízkosti potenciálních zdrojů znečištění těžkými kovy a jedno sloužilo jako srovnávací bez významného zdroje znečištění v jeho okolí,“ píše se v publikované studii.

Vzorky z okolí spalovny i skládky

Vodu tak odborníci zkoumali v okolí spalovny Malešice z bezejmenné vodní plochy a na Štěrboholském potoce. V blízkosti skládky odpadů Ďáblice se jednalo o Mratínský potok. Posledním a zároveň srovnávacím místem se stal Nebušický potok na severozápadním okraji Prahy.

Následný rozbor pak zkoumal koncentrace sedmi těžkých kovů, a to rtuti, olova, kadmia, mědi, chromu, zinku a arzenu. Výsledky se ukázaly jako velmi pozitivní.

„Můžeme s klidem říct, že z pohledu české legislativy jsou v odebraných vzorcích sedimentů z pražských potoků hladiny těžkých kovů nízké,“ popsal autor studie František Kraus.

Arzenu bylo nejvíc v Nebušickém potoce

Čísla ale zároveň poukázala na negativní vliv skládky v Ďáblicích. „Nejvyšší hodnoty v případě většiny těžkých kovů byly zaznamenány v sedimentu Mratínského potoka,“ uvádí autor v závěru studie. V případě chromu byly nejhorší hodnoty naměřené v lokalitě Štěrboholského potoka, u arzenu vyšel nejhůře Nebušický potok. „V žádném případě se ovšem nejedná o překročení limitních hodnot stanovených českou legislativou,“ stojí v dokumentu. Překvapivě nízké hodnoty ve srovnání s ostatními lokalitami odborníci zjistili na obou místech blízko malešické spalovny.

Voda ve studánkách není pitná

Dobrý stav pražských vod potvrzují i měření, která pravidelně provádí magistrát. Kvalita se kontroluje na 38 různých místech. "Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 profilech z celkových 38," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Jako jeden z nejčistších vodních toků bývá označován Lhotecký potok, naopak nejhůře si v posledních letech vede například potok Komořanský. I přes pozitivní zprávy, je třeba být v metropoli, co se týče vody, obezřetný. Podle měření totiž většina pramenů v Praze není pitná. Jejich požití by tak mohlo mít negativní účinky. Hodnoty nejsou úplně dobré ani u podle pověstí léčivých pramenů, jako je například Zázračná studánka v Lysolajích.

„Kvalita se kontroluje nepravidelně, nicméně jisté je, že prameny a studánky nesplňují limity hygienických norem pro pitnou vodu,“ popsal stav vodních zdrojů Jiří Rom, specialista péče o chráněná území z magistrátu.

„Naprostá většina studánek je zatížena fekálním znečištěním,“ uvedl. To ale neznamená, že voda obsahuje splašky. „Vizuálně je čistá a ani nezapáchá,“ dodal specialista. Obrana proti znečištění pramenů téměř žádná není. Město má šanci reagovat pouze v případě, že se podaří zjistit úniky splaškových vod. To se ale povede výjimečně.

Autor: Jana Kašparová

5.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba bytu. Ilustrační foto.
24

Program pro mladé: půjčka stačí v Praze na 13 m2 bytu, peněz i bytů je málo

V zahradě Šternberského paláce se ukrývá několik soch i romantické jezírko
14

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel Nemocnice na Homolce se sešel s ministrem Vojtěchem. A rezignoval

Ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva končí ve funkci. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), uvedla Česká televize. Oba se sešli dnes, Oliva končí okamžitě. Oliva se tak rozhodl po výsledcích hloubkové kontroly veřejných zakázek nemocnice. Ministr zjištění kontroly považuje za závažná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT