Reagovali tak na informace o tom, že ředitel KSÚS Jan Lichtneger (který loni v březnu jako vítěz výběrového řízení nastoupil do čela organizace s úkolem změnit poměry, jež se novému vedení kraje nelíbily v době, kdy správě silnic šéfoval jeho odvolaný předchůdce Zdeněk Dvořák) se podle dostupných informací zapletl se špatnými lidmi. Konkrétně s některými z obviněných v pražské korupční aféře, někdy označované podle krycího označení policejní akce jako „Dozimetr“.

Ta je spojována zvláště se jménem někdejšího náměstka Petra Hlubučka (STAN), avšak mezi obviněnými figurují také další lidé. Ve vazbě skončili i podnikatelé Michal Redl a Zakaría Nemrah, s nimiž měl být Lichtneger v kontaktu – a podle úniků z policejního spisu do médií jim dokonce údajně předával detailní informace o významných dodavatelích prací objednávaných silničáři. Co si vedení kraje ověřilo ve veřejně dostupných rejstřících, je fakt, že začátkem června převedl právě na Nemraha společnost, kterou v minulosti založil.

Adam Scheinherr (Praha sobě).
Kauza Hlubuček: Náměstek primátora Scheinherr byl tři hodiny u výslechu

Tohle zjištění stačilo k tomu, že ho v úterý krajští radní s okamžitou platností odvolali z funkce. Předtím byl již od pátku „postaven mimo výkon povolání“. Kontaktovat přímo odvolaného ředitele se zatím médiím nepodařilo. Poslední vyjádření k této kauze zveřejnila mluvčí KSÚS Petra Kučerová minulý týden ve čtvrtek: „Důrazně vyvracíme spekulace o tom, že by Jan Lichtneger byl jakýmkoli způsobem napojen na stíhanou skupinu lidí,“ sdělila ve zprávě zaslané do redakcí i zveřejněné na sociálních sítích.

Policejní vyšetřování běží dál – a vlastní šetření rozjíždí i Středočeský kraj. Již v úterý jeho radní rozhodli o vytvoření skupiny specialistů z krajského úřadu, která bude posuzovat Lichtnegerova strategická rozhodnutí. Nově se chystá ještě výběr externí firmy, která provede forenzní audit. „Cílem je důkladné prověření hospodaření naší největší příspěvkové organizace poté, co byl odvolán ředitel,“ potvrdil souvislosti radní pro oblast silniční dopravy Karel Bendl (ODS).