„Se změnou prostoru je samozřejmě spojená mnohem větší technická náročnost přípravy celé akce," uvedla ředitelka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře a organizátorka akce Světlana Hrabánková. Náročnost bude spočívat zejména v úpravě kolbišť, která budou umístěna v hlavním prostoru před chrámem sv. Barbory.

Aby nebyly poškozeny trávníky a přilehlé záhony, bude se povrch před každým vystoupením rytířských soubojů na koních či turnajem v koulené speciálně upravovat a na trávníky bude nasypán písek. „Díky těmto speciálním úpravám, aby koňská kopyta nezničila travnaté povrchy před Barborou, vznikne takzvané mobilní hlediště. To se v průběhu programu bude přeměňovat na kolbiště a naopak. Diváci budou mít přesné časy uvedené i v programu," doplnila k organizaci prostoru Hrabánková.

Komfort diváků však nebude narušen, protože proměnu prostoru budou zajišťovat sami organizátoři akce. Podle Hrabánkové nedojde k situaci, kdy by diváci například sami museli stěhovat lavičky. Výhodou nového prostoru prý bude hlavně to, že diváci budou mít blíže k hercům a budou s nimi více v kontaktu. „Hlavní program se bude odehrávat před chrámem svaté Barbory, vedlejší program potom na loukách zahrady Jezuitské koleje," řekla Hrabánková.

Vodní scéna

Tam bude také na takzvané vodní scéně připravena novinka letošního roku, Loutkové divadýlko pro děti. Částečně se vedlejší program bude odehrávat i před chrámem sv. Barbory a to právě ve chvílích, kdy se bude hlediště proměňovat na kolbiště. Součástí programu obou dnů bude také středověké tržiště, které bude sahat až za hranice areálu do Barborské ulice.

Chrám sv. Barbory bude dokonce do programu zakomponován i tematicky, protože děj se koná v době před 600 lety, kdy se chrám stavěl. „Chceme chrám připomínat i v rámci programu, když už se Stříbření v jeho okolí odehrává," řekla Hrabánková. Také prý budou apelovat na všechny návštěvníky, aby byli ohleduplní k prostoru, ve kterém se Stříbření bude konat a snažili se udržovat čistotu a neničili ho.

A jak se na „nové" Stříbření připravují sami aktéři? Těší se na nový prostor? „Na Královské Stříbření Kutné Hory se těšíme už třiadvacátý rok," řekla Anna Sedláčková z taneční skupiny historických tanců s názvem Horus Gratiae.

„Stříbření je pro nás velmi milá akce, na kterou se vždy těšíme, a to především z důvodu skvělé atmosféry a podpory publika. Potkáváme se zde s kolegy z branže, které třeba celý rok nevidíme. Jsou to opravdu milá setkání," doplnila jedna z tanečnic, jejíž vystoupení každoročně zdobí i večerní program. Podle ní se vždy snaží pro diváky přinést trochu něco nového. „Představení každý rok obměňujeme. Stejně tak kostýmy," uvedla Sedláčková.

Mystické místo

Letošní ročník prý pro skupinu bude po mnoha letech navíc velkou výzvou z důvodu změny prostorů konání. „Těšíme se o to více. Místo kolem Barbory je přímo mystické a doufáme, že celkový ráz akce bude dokreslen přímo skvěle," dodala Sedláčková. Největší novinku skupina chystá na večerní turnaj. Jako správné ženy chtějí oslňovat, a tak prý doufají, že s chrámem sv. Barbory v zádech budou přímo zářit.

Hodně nový bude prostor pro rytíře na koních. Velké změny tak čekají hlavně skupinu Štvanci, která diváky baví koňskými turnaji a doteď byla zvyklá na travnatý povrchu parku. „Intenzivně se připravujeme. Pokud bude jako povrch písek, tak je to pro nás lepší," uvedl Robert Šlapanský ze Štvanců, který bude až do příštího víkendu v napětí. „Ještě jsem prostor neviděl. Až přijedeme na místo, tak mě buď lidově řečeno omyjou, nebo ne," dodal se smíchem.

Jeho skupina bude tradičně vystupovat po oba dny, na neděli navíc chystá novou choreografii, která prý bude obsahovat více komických prvků a humorných situací.