VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští zastupitelé nesouhlasí s těžbou
 a průzkumem zlata

Příbram - Boj obyvatel a sdružení proti těžařskému lobby podpořili také zastupitelé Středočeského kraje. Jednomyslně odhlasovali nesouhlas s průzkumem a těžbou zlata na území středních Čech. Pro usnesení hlasovalo všech 51 středočeských zastupitelů ze všech čtyř stran. Vyslovili tak stejný názor jako radní.

25.2.2014
SDÍLEJ:

Petráškova hora u Vacíkova v zimním "hábitu".Foto: archiv obce

„Chápu znepokojení a obavy lidí, které vychází z aktivit těžařů, kteří chtějí zahájit průzkum těžby zlata v lokalitách Mokrsko, Petráškova Hora u Hvožďan, Voltýřov, Jílové, Příčovy a na dalších místech v našem kraji. Jsem rád, že zastupitelé dali jasně najevo, co si o těchto aktivitách myslí. Rozhodnutí zastupitelů je o to důležitější, neboť Ministerstvo životního prostředí ČR právě posuzuje žádosti o provádění průzkumu na území Středočeského kraje," řekl hejtman Josef Řihák.

Návrh zastupitelstvu předložil hejtman s připomenutím toho, jak už v minulosti slibovaly těžaři dotčeným obcím finanční podporu. Tyto sliby ale nesplnily.
Podle hejtmana Josefa Řiháka mají obyvatelé dotčených obcí obavy z devastace krajiny, poškození životního prostředí, znečištění Vltavy a Labe, zvýšení prašnosti, možného úniku jedovatého arzénu do spodních vod a řady dalších negativních vlivů.

Zákaz jedovatého kyanidu při dobývání zlata

„Nenechme si zničit krásnou přírodu a čistou vodu. Považuji za důležité zdůraznit, že i dál platí zákon, který u nás zakazuje při dobývání zlata používat jedovatý kyanid. Tento zákon přijal Parlament ČR poté, co v roce 1999 došlo ke katastrofě v rumunském zlatém dole Baia Mare," vysvětlil středočeský hejtman.

Australská zlatokopecká firma, která důl provozovala, tehdy způsobila zamoření řek Dunaje a Tisy kyanidem a těžkými kovy. Při těžbě využívala rizikový proces chemické těžby za pomoci kyanidových roztoků. Řeky Dunaj a Tisa se z této pohromy dodnes nevzpamatovaly. Tento způsobě těžby právě hrozí i ve zlatonosných lokalitách na našem území.

Proti těžbě zlata pořádají pochod i happening

Jasné ne těžbě zlata i letos říkají obyvatelé a sdružení v obcích, v jejichž okolí jsou zlatonosná ložiska. Začátkem roku dokonce předali zástupci obcí a sdružení Čechy nad zlato a Brdy nad zlato petici proti průzkumu a těžbě zlata předsedovi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR Marcelu Chládkovi.

„Pod peticí bylo přes 12 tisíc podpisů," řekla Příbramskému deníku Markéta Balková, starostka Hvožďan a místopředsedkyně sdružení Čechy nad zlato. Snaha zabránit těžařským firmám dobytí ložisek zlata se může odpůrcům těžařské lobby podařit. Alespoň prozatím.

Snahy nejsou marné

Zástupci sdružení se budou i tento rok účastnit jak přednášek konaných v poslanecké sněmovně, tak sledovat řízení o povolování průzkumu zlata u nás.
Podpořit jejich úsilí může i veřejnost například tím, že se zúčastní dubnového pochodu na Petráškovu horu a nebo happeningu Dobrá nálada nad zlato v Mokrsku.

Že jejich snahy nejsou marné, potvrzuje nejnověji i to, že zastupitelé Středočeského kraje na pondělním veřejném zasedání jednomyslně odhlasovali, že nesouhlasí s průzkumem a těžbou zlata na území středních Čech.

Autor: Redakce, Kateřina Chourová

25.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení