Autory vyhlídkové houpačky jsou studenti ateliéru Seho–Poláček z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. „Oko nejen navrhli, ale také vybudovali,“ uvedla Andrea Vondráková z rektorátu ČVUT podstatu takzvaného design-build projektu. Ten formou navrhni a postav umožňuje studentům stavbu vymyslet, nakreslit a realizovat. To studentům dovolí celý proces vzniku stavby nejen detailně poznat, ale přímo zažít ve všech jeho fázích, včetně týmové práce i kooperace se specialisty.

Polní cesty lákají k odpočinku

Oko zájemci najdou severozápadně od centra Nebušic za Koncovou ulicí. Místo nebylo vybráno náhodou. Městská část zde obnovuje staré polní cesty a Oko jako nový orientační bod na trase ze Šárky do středních Čech má pomoci odvést cyklisty mimo frekventované centrum. Starosta Nebušic Viktor Komárek (STAN) očekává, že se vyhlídka stane atraktivním místem pro všechny projíždějící i procházející. Už teď se prý oblast hemží výletníky. „Cesty jsme obnovili již před několika lety a jsou opravdu hodně využívány cyklisty, turisty a hlavně rodinami s dětmi. Proto jsme velice rádi, že se podařilo toto krásné místo s výhledem na Nebušice a Prahu obohatit o výjimečné dílo,“ vyjádřil se starosta městské části.

Zadáním semestrálního projektu v ateliéru Seho–Poláček byla původně rozhledna. Jenže nebylo by budování vyhlídkové věže v místech, odkud je i bez ní krásný rozhled až na vzdálené dominanty Prahy, tak trochu nošením dříví do lesa? Vedoucí ateliéru Hana Seho vysvětlila, že to je důvodem, proč nakonec vzniklo něco jiného. „Postavili jsme tedy houpací křeslo jako akcent místa, kde se potkávají dvě cesty: jedna osázená řadou třešní a druhá ořešáky,“ připomněla.

Pohleď, Oko. Čím je?

Projekt Oka se rodil od jara, kdy na počátku stálo vyhlédnutí vhodného místa. Pak se do práce pustilo všech 15 studentů ateliéru: každý připravil vlastní návrh. Ten, který se stane realizovaným projektem, vybírali studenti společně se svými pedagogy a starostou Komárkem. Zvítězil koncept Jana Čecha, který svůj nápad přibližuje básnickými slovy: „Pohleď, oko! Čím je? Dobrodruhu rozhlednou, malému průzkumníku houpačkou, fotografu rámem v krajině.“

Naopak slovy technika lze říci, že základem konstrukce jsou prvky z BSH, neboli lepeného lamelového dřeva ze smrku a modřínu. Pohyb do stran umožňuje skrytý mechanismus pogumovaných válců, po kterých se objekt kolébá. Jeho vysunutí z mechanismu brání řada ocelových prvků.

Kdo stojí za projektem nebušického Oka
- Vedení projektu: Hana Seho, Jiří Poláček
- Studentský tým: Jan Čech (autor konceptu), Klára Fólová, Max Goldberg, Sophia Kačena, Veronika Cirmonová, Nikol Zelmanová, Johana Zafarová
- Konzultant: František Denk (statika)
- Spolupráce: Fakulta strojní ČVUT, společnosti RENEX, Valenta ZT; Truhlářství Havlíček Zámečnictví Tomáš Beran
- Investor: Městská část Praha-Nebušice

Zdroj: České vysoké učení technické