Špatně uchopenou koncepci, kdy se v devadesátých letech hromadně rušily školky a nyní se pomalu navyšují, chce v nejbližší době změnit ministr školství Marcel Chládek.

Od roku 2009 se počet 635 školek ve Středočeském kraji zvýšil na 739. Jejich kapacita se tak zvýšila o více než devět tisíc míst. K poslednímu dni školního roku tak chodilo do mateřských škol 47 862 dětí.

„Víme, že nedostatek míst se nejsilněji projevuje v okolí hlavního města v okresech Praha-východ, Praha-západ a v Kladně. A víme také, že je stále potřeba umístit ještě asi 11 tisíc předškoláků. Proto jsme pro letošek umožnili, aby obce a města mohly na stavbu, dostavbu a rekonstrukce mateřských i základních škol žádat o finanční příspěvek například z Fondu rozvoje obcí a měst. V něm je k dispozici 100 miliónů korun," řekl mluvčí kraje Michal Schuster.

Vedení kraje považuje větší počet míst ve školkách za svoji prioritu. Navyšování kapacity ale stále nestačí. Zatímco v roce 2009 se nedostalo do školy 6,5 tisíce dětí, v letošním školním roce to bylo jedenáct tisíc dětí. To je skoro dvacet procent dětí, které chtěly jejich rodiče poslat do školky.

Špatný koncept počtu míst

„Nedostatek míst ve školkách byl mimo jiné také způsoben uzavíráním školek na Kladně v letech 1999 až 2000. Tento krok byl velmi neuvážený. Pak počty dětí rostly a nebylo je kam dát, ale bohužel se nic nedělo. Nyní, když už počet dětí, řekla bych, stagnuje a bude do budoucna nižší, se otvírá školka, která by byla platná tak před deseti lety," pomyslela si ředitelka kladenské školky Pavla Uhrová.

V mateřské škole v Kladně mají v posledních letech kapacitu vždy naplněnou a také museli odmítat velmi mnoho zájemců. „Musím ale říct, že rodiče ve snaze dostat se aspoň na některou školku v Kladně, šli k zápisu třeba do pěti školek, a pak vypadal počet zapsaných dětí na jednotlivé školky hrozivě," popsala Pavla Uhrová. V letošním školním roce to prý nebylo tak katastrofální, nepřijali pouze dvouleté děti.

Ministerstvo školství pod vedením Marcela Chládka se snaží učinit takové kroky, aby se kapacity navýšily do tří let. „Celá věc není jen o místech v mateřských školách, ale má mnohem širší důsledky, jako je třeba negativní vliv na rodinné rozpočty. Pokud se rodičům nepodaří dítě umístit do mateřské školy, jeden z nich s ním musí zůstat zpravidla doma, což znamená, že rodina žije z příjmu jen jednoho z rodičů," sdělil ministr Marcel Chládek.

Vláda na svém nedávném zasedání odsouhlasila záměr ministerstva školství ohledně dvou fondů - národního a evropského, díky kterým budou moci obce rozšířit kapacity nejen mateřských, ale také základních škol. Zřizovatelé, tedy města a obce, budou hradit 15 procent, zbytek se uhradí z výše zmíněných fondů. O první peníze si budou moci obce zažádat již v nejbližší době.

Soukromé školky jako řešení?

Jednou z variant je pro rodiče také možnost soukromých školek, které si ne vždy můžou dovolit. „Zřejmě nikdo nesledoval porodnost a nekalkuloval, navíc nové možnosti s délkou rodičovské dovolené také hrají své. Naše zařízení není klasická mateřská školka, chtěli jsme vyjít vstříc právě rodinám, které zvolily kratší péči o dítě právě z důvodu lukrativního místa, protože mít dnes dobrou práci je terno," objasnila ředitelka Školičky Kočička v Mladé Boleslavi Helena Šádková.

Vstříc vychází všem, kteří potřebují zajistit hlídání před třetím rokem dítěte, ale i pro starší, které nevzali, protože mají sourozence s maminkou doma. Spolupracují také s neziskovou organizací a v integračním klubu, který provozují u školičky odpoledne, také nabízí návštěvu dětem se zdravotním postižením.

S počtem míst v soukromé školce není velký problém. Přihlášení je možné kdykoliv během školního roku. „Problémem jsou spíše peníze, které v soukromém sektoru musí rodiče za službu dát. Ne všichni mají natolik dobře placené zaměstnání, ale hlídání potřebují také," připustila Helena Šádková.

Pomoc 
z evropských peněz

Mateřským školkám v kraji tak může pomoci v dohledné době čerpání hlavně z Regionálního operačního programu ROP Střední Čechy. „Za poslední rok, tj. za rok 2013 až červen 2014, schválil Výbor regionální rady v rámci pěti vypsaných výzev už 41 projektů v celkové výši dotace 394 miliónů korun. Díky nim vznikne v kraji dalších 1.145 míst, a to mě opravdu velmi těší," upozornil Schuster.

Peníze z ROP na výstavbu nových mateřských škol či na rozšíření kapacity stávajících školek dostanou města i obce. Nejvyšší podporu ve výši 17,3 milionu korun získal například v rámci obcí projekt na výstavbu mateřské školy v obci Svojetice nebo obec Všestary, která dostane na rekonstrukci a rozšíření kapacity mateřské školy dotaci ve výši 16,9 milionu korun.

Uspěl také Městys Jince, který obdrží dotaci na rozšíření školky ve výši 13,2 milionu korun. Ze středočeských měst se pak úspěšnými žadateli staly například města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Čáslav, Příbram a Úvaly, které si rozdělí podporu v celkové výši cca 49,8 milionu korun.

close Růst kapacity mateřských škol ve Středočeském kraji. zoom_in

Čtěte také: Nedostatek míst ve školkách? Obce se s problémem vypořádávají po svém