Tamní starosta Jaroslav Prkno chce všechny půjčky ve výši 39 milionů korun sloučit do jedné a získat výhodnější podmínky. Žádná banka se ale nechce k podobnému kroku zavázat a požaduje po starostovi, aby se Doubravčicím zaručil silnější partner. Starosta se tak obrátil na krajské zastupitele, kteří podporu schválili, ale s výhradami. Podle prověrek je vedení obce schopné dostát závazku.

Opozice rozhodnutí radních od počátku kritizovala jako riskantní, aby se nestalo precedentem pro ostatní obce. „Bojím se, abychom nedávali signál obcím, které mají problém s finančním řízením. Samospráva má vlastní zodpovědnost," naznačil zastupitel Věslav Michalik (ODS).

Malá vesnice Doubravčice nedaleko Českého Brodu se za posledních deset let opravdu zvětšila. Z dvou set obyvatel tu nyní bydlí necelých šest set lidí, nově hlavně mladé rodiny s dětmi. Více lidí tak potřebuje zázemí i infrastrukturu. To všechno se snaží vedení obce zajistit, i tak ale musí řešit, kde na potřebné věci vezme peníze. Také si s sebou táhne další dluhy, které tu po sobě nechalo předchozí vedení.

Noví lidé volají také po školce

„Kanalizace a vodovod stály asi šedesát milionů korun. Díky tomu, že se před osmi lety měnil územní plán, vzniklo 120 parcel. Noví lidé volají také po školce, kterou řešíme," vysvětlil starosta Jaroslav Prkno.

„Výstavba měst kolem Prahy narostla natolik, že bylo potřeba vynaložit prostředky, které neměli jen ze svého, ale také z operačních programů," přesvědčoval v diskuzi při schvalování záruky náměstek hejtmana Jiří Peřina (ČSSD).

Za tři roky současné vedení provedlo investice za 110 milionů. Aktuální dluh obce je 39 milionů, ještě před třemi lety byl 51 milionů. „Za půl roku bude dluh ještě menší. Byť neradi přemýšlíme o tom, že bychom prodali obecní les. Máme tam ještě pozemky. Připravujeme také vyhlášku 
o zhodnocení nemovitosti. Mělo by tam během tří let natéct asi sedm milionů," dodal starosta Jaroslav Prkno.