Strachovat se není důvod, odpovídá krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS). Podle jeho slov je hlavní problém se zvýšením záloh za plyn – a ředitelé příspěvkových organizací, které plyn odebírají, dostali informace, jak se proplácení záloh od listopadu mění. Radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN) neklid ve školách potvrdil. S tím, že ceny energií jsou problém; schválené rozpočty počítaly s jinými částkami. Ujišťuje nicméně, že s placením kraj pomůže a školy nemusí šetřit tak, že by kvůli platbám za energie omezovaly své plánované aktivity. „Všichni dostanou vše – a vědí to,“ zdůraznil i Lesák.

Slavnostní nástup příslušníků armády po návratu ze zahraniční operace Air Policing v Litvě.
Video, foto: Za střežení pobaltského nebe bylo oceněno víc než 120 vojáků

Opozičník Herman si to nemyslí. „Hovořil jsem s jedním z ředitelů středních škol, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje – být jmenován si nepřeje – a ten mi sdělil, že jsou ve svízelné situaci. Žijí v každodenní nejistotě plné obav, že kvůli dluhům, které mají, budou odpojeni od dodávek energií, neboť finanční pomoc, kterou obdrželi od Středočeského kraje v září, pokryje přibližně pouze 15 procent toho, co škola dluží. Prostředky, které nyní schválila rada, podle mého názoru pravděpodobně nebudou stačit na celkové pokrytí nákladů na dodávky energií – a Středočeský kraj bude muset upustit od financování plánovaných investic a znovu sáhnout do rezerv. Tedy: pokud ještě nějaké rezervy v rozpočtu má,“ sdělil Herman Deníku.

Omezuje se, co se dá

Naopak ředitelka příbramského gymnázia Iva Kadeřábková prý zůstává klidná. „Jsem si jistá, že nás v tom kraj nenechá,“ konstatovala. Nezastírá však, že šetřit se škola snaží, jak to jen jde. „Omezujeme, co se dá; hlavně teplo. V říjnu jsme opravdu hodně ušetřili, protože počasí bylo úžasné,“ připomněla.

Uklidňující číslo má hodnotu 125 571 747. Jde o výši částky v korunách, kterou na platby účtů za energie v tomto roce ve čtvrtek 3. listopadu určili pro příspěvkové organizace kraje středočeští radní jako částku navíc. Necelých 126 milionů z rozpočtových rezerv bude rozděleno desítkám krajských organizací tak, aby je mohly použít na platby za elektřinu, plyn a další zdroje energie určené k výrobě tepla, ohřevu vody, vaření a podobně. Rozdělování těchto peněz bude vycházet ze skutečných nákladů v září. Poskytnuté částky budou jednotlivé organizace muset k 31. prosinci vyúčtovat, uvedl náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast financí a dotací Michael Kašpar (STAN). „Pokud vzniknou přeplatky, příspěvkové organizace je vrátí zpět do rozpočtu kraje,“ vysvětlil. Sáhnout na rezervy považuje Kašpar za nezbytnost. „Vzhledem k mimořádné situaci na trhu energií a obtížně předvídatelnému vývoji cen a jejich promítnutí do záloh a vyúčtování energií považujeme tento krok za nutný,“ poznamenal.

Dotace pro sociální služby

Krajský úřad také informoval o čtvrtečním rozhodnutí radních, že jako dotace na úhrady zvýšených cen energií bude mezi 55 krajských domovů seniorů a dalších pobytových zařízení sociálních služeb rozděleno 22,8 milionu korun. Jde přitom o již třetí příplatek kraje kvůli drahým energiím: v březnu to bylo 20,6 milionu, v červnu následovalo dalších 25 milionů. Celkem tak kraj domovům seniorů a obdobným pobytovým zařízením přidává na energie 68,4 milionu. A není to suma konečná. Krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS) slibuje, že letos přijde ještě jedna vlna mimořádných dotací. „Výše ještě není přesně dána,“ poznamenal.

Opravený most u Senohrab.
Foto: Dříve rizikový most nad hlavním tahem k jihu je znovu v kondici

Kolik jednotlivá zařízení dostanou, zatím jejich ředitelé nevědí ani v souvislosti se čtvrtečním rozhodnutím radních. „O konkrétní výši příspěvku bude kraj vedení sociálních zařízení informovat,“ potvrdil Hrabánek. Připomíná, že jiná cesta než mimořádné dotace se nenabízí: „Ceny energií atakují historické rekordy. Kraj a jeho domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo domovy se zvláštním režimem nemůžeme nechat bez podpory. Z podstaty věci nemohou přestat v zimních měsících topit.“