Proti těmto tvrzením se ohradil hejtman Josef Řihák (ČSSD), který namítl, že loni v prosinci, když se vše začalo připravovat, nikdo podobné výhrady neměl.

„Souhlasím s tím, že je potřeba ta kritéria vybudovat a čas můžeme prodloužit. Ale když jsme to schvalovali loni v prosinci, tak nikdo neprotestoval, nikdo tady nic neříkal," podotkl Řihák. Vyzval jednotlivé komise, ať kritéria samy navrhnou. Úředníci je pak mohou podle Řiháka tato pravidla připravit radě ke schválení a v září je může potvrdit zastupitelstvo.

Peníze jsou určeny pro hasiče, na vzdělávání, sport a volný čas, na kulturu, podporu cestovního ruchu či malého a středního podnikání. „Pro dotace z fondů bylo vyčleněno celkem 267 milionů korun," upřesnil středočeský hejtman.

Systém vede údajně ke klientelismu

Podle opoziční ODS se ale peníze rozdělovaly na základě subjektivního bodového hodnocení, aniž byla stanovena nějaká kritéria. Na vyhodnocení žádostí bylo navíc málo času. „Hodnotili jsme skoro 600 žádostí a měli jsme na to pět pracovních dnů," řekl ke svým zkušenostem z práce v jedné z komisí zastupitel Václav Michl (ODS).

Podle ODS je také otázka, nakolik je podobné rozdělování peněz vůbec efektivní vzhledem k tomu, kolik práce a peněz obce stojí příprava žádostí. Celkem jich bylo posláno 2700, úspěšných bylo přitom jen 15 procent.

Předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Věslav Michalík navíc tvrdí, že systém hodnocení vede k podezření, že je při rozdělování dotací uplatňován klientelismus. Zejména pokud je mezi úspěšnými například obec Cerhenice na Kolínsku, jejímž starostou je hejtmanův náměstek Marek Semerád (ČSSD),

Podle Řiháka by komise měly samy kritéria navrhnout. „Jiná kritéria máte ve sportu, jiná ve školství, jiná u hasičů, jiná budou v kultuře. Ať si je komise připraví, dají to na region a úředníci to připraví a půjde to do rady," prohlásil hejtman.