Do stipendijního programu je v současné době zapojeno 42 středních škol zřizovaných Středočeským krajem, v nichž se žáci připravují na budoucí povolání například elektrikáře, mechanika, obráběče, nástrojaře, autolakýrníka, karosáře, klempíře, instalatéra, lesníka, tesaře, zedníka, pokrývače, kominíka, malíře, natěrače, opraváře.

„Kromě technických oborů jsou stipendii motivováni také budoucí zahradníci, pekaři, řezníci, ale také zemědělci či ošetřovatelé. Celkem je již 35 oborů, jejichž žáci v tomto pololetí dostanou stipendia v celkové výši více než 8,732 milionu korun," uvedla mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Finanční odměna za vyznamenání

Nejvíce žáků stipendii podporovaných oborů je v tomto školním roce ve Střední odborné škole stavební a Středním odborném učilišti stavebním v Kolíně a ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Nymburce. Měsíční stipendium žáka prvního ročníku činí 300 korun, ve druhém ročníku je to 400 korun a ve třetím a čtvrtém dostávají žáci měsíčně 500 korun.

„K dobrým studijním výsledkům žáky motivuje další finanční odměna za vyznamenání, a to jak v pololetí, tak na konci roku. V prvním ročníku je za vyznamenání odměna 1000 korun, ve druhém 
2000 korun a v posledních dvou 3000 korun," doplnil náměstek pro oblast školství, mládeže a sportu Milan Němec.

Čtěte také: Řemeslo žáky netáhne. Kraj je láká na peníze