Podle středočeského hejtmanství ztížilo zavedení modrých parkovacích zón cestování lidem ze středních Čech za prací v metropoli. Hejtman Miloš Petera se v pátek setká s vedením hlavního města, s nímž chce řešit dopravní problémy, které s Prahou a krajem souvisí.

Starostové chtějí jasné rozhodnutí 

Právě placeného parkování se týká jedna z podmínek, které hodlá Petera v úterý magistrátu přednést. Starostové obcí v okolí Prahy požadují po hlavním městě jasné rozhodnutí, že město nebude pokračovat v rozšiřování placených parkovacích zón.

A to do té doby, dokud nebude vyřešena možnost mimopražských návštěvníků odstavit svá vozidla na záchytných parkovištích P+R v dosahu městské dopravy. Tedy poblíž vlakových a autobusových nádraží nebo na okraji metropole. Praha však už dříve uvedla, že o zónách rozhodují městské části.

Výzva k budování parkovišť 

„Požadujeme, aby se začala budovat P+R parkoviště, aby měli obyvatelé středočeského kraje kde parkovat," řekl v pondělí Petera. Financování jejich stavby hejtman probere na konci září při setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Určitý plán na financování existuje už nyní. „V součinnosti s hlavním městem chceme připravit projekty, jimiž bychom mohli společně požádat o evropské dotace z programu Integrovaných teritoriálních investic Pražské metropolitní oblasti," uvedl hejtman.

V Hledáčku jsou desítky míst 

Podle dřívějších vyjádření náměstka pražské primátorky Petra Dolínka má hlavní město vytipováno zhruba 30 míst, kde by mohla vzniknout záchytná parkoviště. Nyní se řeší výkup pozemků a zpracování projektu na vytvoření P+R parkování. Kromě toho Praha nabízí středočeským obcím vlastní peníze na vybudování záchytných parkovišť.

V některých městech v okolí metropole už nyní parkoviště vznikají nebo nedávno vyrostla. Kupříkladu v Úvalech se v létě otevřelo parkoviště pro více než 100 aut. Tří nových záchytných parkovišť by se měla dočkat i Hostivice. Celkem by parkoviště související s modernizací zdejší trati měla přinést nových 500 míst.

Čtěte také: Středočeský hejtman bude s Prahou jednat o parkování a kamionech