Dva muži z Ústecka, kteří nejsou pro policii neznámými postavami, kradli zaparkované octavie převážně ve Středočeském kraji a v Praze; působili však i na domovském Ústecku. Mimochodem – jeden z nich se pohyboval kradenou fabií s pozměněným VIN kódem.

Vozy, do nichž se pachatelé dostávali pomocí lámáku na zámky a za pomoci elektronické „krabičky" dokázali vyřadit z provozu imobilizér, dostávaly falešné registrační značky, načež je zloději odvezli do Ústí nad Labem. Tam je nechávali několik dnů takzvaně „vychladnout" – odstavili je na odlehlejším místě, aby se přesvědčili, že vozy nejsou vybaveny sledovacím zařízením.

Dva ze zadržených šetří němečtí policisté

Pak přišla řada na čtveřici překupníků z Děčínska, kteří kradená auta odkupovali za ceny 15 až 20 tisíc korun. Následně je rozebírali a rozřezávali – a získávali tak náhradní díly, řekl Deníku kriminalista, který stál v čele týmu detektivů, jenž na případu pracoval zhruba půl roku. A ve spolupráci se severočeskými kolegy pracuje i nadále, konstatoval. Dosud zůstává v šetření, co se s díly z rozebraných aut dělo a kdo byl jejich odběratelem.

Všech šest podezřelých skončilo za mřížemi, konstatovala Štěpánka Komárová ze středočeského policejního ředitelství. Čtyři (muži ve věku 30, 35 a 41 let) pobývají v české vazbě. Zbylé dva muže (35 a 36) si vyžádali němečtí policisté prošetřující obdobnou trestnou činnost na svém území. „V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelým trest odnětí svobody ve výši od dvou do osmi let," konstatovala Komárová.

Čtěte také: Klíče ke kradeným octaviím pachatelé dělali přímo na ulici