Předchozí
1 z 2
Další

Už po odvysílání dokumentu, jehož autory jsou reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík, se psychiatrický ústav nedaleko hlavního města ozval. Ředitel Cyril Höschl mluvil o Protopopové jako o profesionálce. Ostatně životopis osmatřicetileté lékařky jeho slova potvrzuje. Po absolvování lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové odjela na několik zahraničních stážích.

Praxi získala v léčebně v Havlíčkově Brodě a v roce 2015 získala titul Ph.D. za práci na téma Kardiometabolické riziko u nemocných se schizofrenií. V instituci pracuje od současnosti už od roku 2012, nyní má malý úvazek. Dochází na denní stacionář jako vedoucí lékařka pro léčbu psychóz. Vládnímu hnutí ANO radila s reformou psychiatrické péče v Česku.

Dita Protopopová kandiduje za ANO na starostku Prahy 8, má blízko k Andreji Babišovi. Jeho synovi psychiatrička pomáhala v kauze Čapí hnízdo.
Neúnosný tlak a lživé informace. Psychiatrička z Babišovy kauzy rezignovala

V úterý se kvůli podle ní lživým informacím v médiích a neúnosnému tlaku na rodinu rozhodla rezignovat na post zastupitelky osmé pražské městské části. S ohledem na lékařské tajemství a ochranu osobních údajů se však k tomu, zda (a proč) napsala zprávu pro policii o zdravotním stavu Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, a jak to bylo s údajným únosem na Krym, nereagovala.

Pacient musí souhlasit

Schizofrenie
Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. „Novináři ze mne dělají zrůdu a zneužívají moje děti,“ řekl s tím, že takový hyenismus nezažil. K synově cestě na Ukrajinu řekne víc v neděli večer v televizi. Podle Babiše se vyjádří i sám Protopopov.

Také její zaměstnavatel se nemohl vyjádřit konkrétně, mediální zástupce ústavu Jan Červenka však na několik otázek odpověděl alespoň v obecné rovině. „Shledali jsme, že zprávy MUDr. Protopopové jsou v souladu jak s lékařskou etikou, tak ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení. Upozorňujeme též na fakt, že lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi jen v případě, že s tímto pacient souhlasí nebo o to sám požádá,“ uvádí se v prohlášení s tím, že Protopopová byla u některého ze svých pacientů ve střetu zájmu.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Můj syn je nemocný, tvrdí Babiš. Ale v době kauzy Čapí hnízdo pilotoval letadlo

Andrej Babiš junior přitom na inkriminovaném videu tvrdil, že vůbec nevěděl, že by doktorka Protopopová psala o jeho psychickém stavu nějakou zprávu. Podle jeho slov navíc dostal na výběr - buď skončí v ústavu, nebo pojede na „prázdniny“. Česko-ruský podnikatel Petr Protopopov, manžel psychyatričky, ho měl dopravit na Krym. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl Babiš ml. pro Seznam. Muže se evidentně bál, Protopopovi prý zneužili důvěru.

„Paní doktorka prohlásila, že nikdy v životě žádnému pacientovi nevyhrožovala hospitalizací, natož aby mu nabízela nějaké alternativy, které by mohly vyznít jako nátlak. Pacient může být hospitalizován pouze na vlastní žádost. Důrazně se ohrazujeme proti nařčením z toho, že může dojít ke zneužívání psychiatrické péče,“ uvedl Národní ústav duševního zdraví.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Psychiatrička pomáhala synovi Babiše v kauze Čapí hnízdo. Teď může být starostka

Jeho mluvčí Červenka odkazuje na zákon, podle něhož lze bez souhlasu hospitalizovat nemocného v případě, že trpí nakažlivou chorobou, nebo jeho duševní porucha či intoxikace ohrožuje přímo nemocného nebo okolí. Před pobytem v „blázinci“ se jinak podepisuje informovaný souhlas. Pak může do tří měsíců rozhodnout na základě znaleckých posudků o oprávněnosti hospitalizace soud. „Rozsudek přitom nebrání tomu, aby ústav drženou osobu propustil dřív!“ upozorňuje klecanský ústav.

Na Krym na ryby

NÚDZ se vyjádřil také k osobě Petra Protopopova, který nikdy nebyl zaměstnancem a nikdo jej nezná: „Za jeho chování, eventuálně za to, zda ze své vůle pomáhá s rehabilitací kohokoliv ve svém volném čase, nenese ústav naprosto žádnou zodpovědnost.“ Jak zjistil server iRozhlas.cz, osmatřicetiletý muž původem z Ruska v roce 2012 založil společně s Josefem Komárkem prodejnu s náhradními díly s názvem Cyklovrakoviště, která nyní sídlí v pražské Libni.

Volební štáb ANO při volbách do zastupitelstev obcí a senátu 6. října v Praze. Patrik Nacher
Babiš přišel mezi pražské zastupitele ANO. Nacher: O výsledku voleb ani slovo

Reportérky Radiožurnálu právě od Komárka zjistily, že Protopopov přestal podnikat kvůli práci pro Agrofert ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Nový „kšeft“ mu dohodila manželka. Bývalý cyklista a začínající fotograf měl za úkol hlídat premiérova syna, aby bral léky a aby jej nikdo neunesl. Údajně si musel udělat i zbrojní průkaz.

A jak to bylo s „prázdninami na Krymu“? „Udělali si normálně výlet na ryby,“ citoval rozhlas Protopopova bývalého spolupracovníka, podle něhož „na tom nebyl mladý Babiš psychicky dobře.“ Komárek řekl pro iRozhlas, že pětatřicetiletý syn šéfa hnutí ANO hrál týden videohry a nevycházel z domu. „Tak to je divný, to nejste normální.“

Svobodův syn: Babiš lže

Současná velmi exponovaná kauza týkající se premiéra Babiše se dotkla i rodiny skladatele Karla Svobody, který se v roce 2007 ve vile v Jevanech zastřelil. Babiš totiž při obhajování skandálu zmínil, že jeho dcera z prvního manželství Adriana Bobeková (rovněž stíhaná v kauze Čapí hnízdo) trpí bipolární poruchou stejně jako zesnulý autor české populární hudby.

Petr Klein Svoboda na facebooku prohlásil, že předseda vlády lže, že jeho otec nikdy tuhle nemoc - dříve označovanou jako maniodepresivní psychóza - neměl. „Když on dokáže bez podkladů říct tohle, já mohu říct, že kdo neví, co znamená mafián, ať si vzpomene na Andreje Babiše. Nevím, proč to lejno hází na nás,“ uvedl Svobodův syn v úterý večer. Ve středu médiím Babišovo tvrzení znovu vyvrátil.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu.
NKÚ zjistil v Národním ústavu duševního zdraví účetní nedostatky