Už po odvysílání dokumentu, jehož autory jsou reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík, se psychiatrický ústav nedaleko hlavního města ozval. Ředitel Cyril Höschl mluvil o Protopopové jako o profesionálce. Ostatně životopis osmatřicetileté lékařky jeho slova potvrzuje. Po absolvování lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové odjela na několik zahraničních stážích.

Praxi získala v léčebně v Havlíčkově Brodě a v roce 2015 získala titul Ph.D. za práci na téma Kardiometabolické riziko u nemocných se schizofrenií. V instituci pracuje od současnosti už od roku 2012, nyní má malý úvazek. Dochází na denní stacionář jako vedoucí lékařka pro léčbu psychóz. Vládnímu hnutí ANO radila s reformou psychiatrické péče v Česku.

V úterý se kvůli podle ní lživým informacím v médiích a neúnosnému tlaku na rodinu rozhodla rezignovat na post zastupitelky osmé pražské městské části. S ohledem na lékařské tajemství a ochranu osobních údajů se však k tomu, zda (a proč) napsala zprávu pro policii o zdravotním stavu Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, a jak to bylo s údajným únosem na Krym, nereagovala.

Pacient musí souhlasit

Schizofrenie
Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. „Novináři ze mne dělají zrůdu a zneužívají moje děti,“ řekl s tím, že takový hyenismus nezažil. K synově cestě na Ukrajinu řekne víc v neděli večer v televizi. Podle Babiše se vyjádří i sám Protopopov.

Také její zaměstnavatel se nemohl vyjádřit konkrétně, mediální zástupce ústavu Jan Červenka však na několik otázek odpověděl alespoň v obecné rovině. „Shledali jsme, že zprávy MUDr. Protopopové jsou v souladu jak s lékařskou etikou, tak ve shodě se skutečností a nedošlo v nich k žádnému pochybení. Upozorňujeme též na fakt, že lékař může psát zprávu pro policii o svém pacientovi jen v případě, že s tímto pacient souhlasí nebo o to sám požádá,“ uvádí se v prohlášení s tím, že Protopopová byla u některého ze svých pacientů ve střetu zájmu.

Andrej Babiš junior přitom na inkriminovaném videu tvrdil, že vůbec nevěděl, že by doktorka Protopopová psala o jeho psychickém stavu nějakou zprávu. Podle jeho slov navíc dostal na výběr - buď skončí v ústavu, nebo pojede na „prázdniny“. Česko-ruský podnikatel Petr Protopopov, manžel psychyatričky, ho měl dopravit na Krym. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl Babiš ml. pro Seznam. Muže se evidentně bál, Protopopovi prý zneužili důvěru.