A možná i nakazit některou z nebezpečných nemocí, lymskou boreliózou nebo klíšťovou meningoencefalitidou. 

Mělnická nemocnice už v letošním roce zaznamenala první případ klíšťové meningoencefalitidy. Potvrdila to primářka infekčního oddělení Markéta Dyrhonová. Případy lymské boreliózy, proti níž zatím není vakcína, řeší nemocnice po celý rok.

Proti klíšťové meningoencefalitidě se lze nechat očkovat i v létě. „V současné době se popírá nutnost očkování v některém ročním období. Každá doba je vhodná," vysvětlila primářka infekčního oddělení.

Podle mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundové je přitom očkování to jediné, co může pomoci. „Pokud totiž někdo onemocní klíšťovou encefalitidou, lékaři nemají v ruce žádný lék, který by virus zahubil, všechna léčba je jen podpůrná," poznamenala.

U boreliózy podle zkušeností mělnických lékařů mírně přibývá případů lymské karditidy, tedy postižení srdce v průběhu nemoci. Může to prý být ale i tím, že lidé možné následky znají a hlídají se. „Internetová informovanost dělá své, klienti k nám často přicházejí sami s načtenými informacemi, alespoň co se boreliózy týká," připomněla primářka Dyrhonová.

Riziko přisátí klíštěte je v těchto dnech skutečně vysoké, proto se vyplatí do přírody používat repelent, nesedat si do trávy, po návratu si prohlédnout kůži, zejména v záhybech, a klíšťata co nejrychleji odstranit. Čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je riziko přenosu nákazy.

K vytažení přisátého klíštěte jsou nejlepší v lékárnách běžně dostupné kleštičky. Je nevhodné klíště tahat holými prsty, u sebe i u zvířat. A místo přisátí je nezbytné dobře dezinfikovat.

Mělnické infekční oddělení přijímá pacienty z velké spádové oblasti. „Dokonce to v téhle chvíli vypadá, že nakonec zůstane ve Středočeském kraji bohužel jediné," doplnila Lucie Zikmundová.