Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se jejich aktivita v těchto dnech pohybuje na stupních sedm a osm z deseti možných, jde tedy o velké riziko.

Nebezpečným nemocem, konkrétně klíšťové encefalitidě, lze přitom snadno předejít, bez návštěvy ordinace to ale nepůjde. Své o tom ví například devětatřicetiletá Helena, která se do boje s klíšťovou encefalitidou pustila už před dvaadvaceti lety. „Hodně jsem tehdy jezdila na výlety a po příjezdu z jedné takové výpravy jsem si našla přisáté klíště," začala své vyprávění.

Zhoršené vidění a třes

Ze začátku tomu příliš nevěnovala pozornost, když se ale pár dní po návratu zhoršil její zdravotní stav a na místě přisátí si našla rudou skvrnu, tušila, že je zle. „Bolela mě hlava a klouby, jako při chřipce. Zhoršilo se mi vidění, trásla jsem se, byla jsem dezorientovaná," popsala potíže, které ji potkaly. V nemocnici, kam poté odjela, jí diagnostikovali klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Následovala léčba antibiotiky a zavedení kapaček.

„První dny jsem prožila jako ve snu. Bolest hlavy vystřídala paralýza levé strany těla, kvůli selhání imunity jsem navíc dostala herpes a spálu. V nemocnici jsem strávila šestatřicet dní," připomněla s tím, že po propuštění následovala dlouhá rehabilitace a s následky nemoci se vyrovnávala ještě pět let poté.

„Na posledním EEG jsou i po těch letech stále znatelné změny na mozku, které klíšťová encefalitida způsobila," doplnila s tím, že kdyby před více než dvěma desetiletími věděla o možnosti nechat se proti této nemoci očkovat, neváhala by.

Podcenění příznaků

Podobnou, možná dokonce ještě horší zkušenost má pětašedesátiletý Josef Mohyla, který klíšťtovou encefalitidou onemocněl před osmi lety.

„Klíště jsem na sobě objevil po jednom z mnoha cyklovýletů. Vyviklal jsem ho a ránu vydezinfikoval, přesto se u mě po čase začaly objevovat projevy nemoci," řekl do té doby aktivní senior.

Bolest svalů a kloubů však podcenil on i jeho praktický lékař, pomoc přišla až ve chvíli, kdy Josef Mohyla viděl dvojitě, měl teplotu a příznaky obrny bránice. Po hospitalizaci se jeho stav ještě zhoršil, muž byl převezen na jednotku intenzivní péče, k náhlému ochrnutí se totiž přidal i zápal plic.

Trvalé následky

„Můj stav byl velmi vážný, hrozilo mi mentální postižení a lékaři později připustili, že jsem nemusel přežít," popsal nejhorší okamžiky svého života. Nakonec se nejhorší lékařské prognózy nepotvrdily.

Nadšený včelař strávil několik měsíců na rehabilitační klinice, kde každý den cvičil, dokud nebyl schopný vrátit se zpět do běžného života.

„I po osmi letech mi ale zůstala kloubní omezenost, toporná chůze, snížená motorika a mám problémy se soustředěním a se spánkem," poznamenal muž, jenž se dnes snaží šířit osvětu ohledně očkování proti klíšťové encefalitidě.

Příspěvek pojišťovny

To je přitom možné provést kdykoli, ne pouze v zimních měsících. Základní očkování probíhá ve třech dávkách, na nákup očkovací látky je navíc možné využít příspěvek zdravotní pojišťovny, který se pohybuje mezi 300 a 1800 korunami.

Kromě praktického lékaře mohou zájemce naočkovat také zdravotníci v očkovacích centrech v Mělníku (Pražská 391) nebo v Kralupech nad Vltavou (Dr. E. Beneše 695).

Další informace nejen o možnostech očkování proti klíšťové encefalitidě naleznete ZDE.