Jednu řadu čítající asi dvacet stromů neznámý pachatel postříkal chemickou látkou, po které začaly zasažené části hynout. A to mezi stromky a plotem zůstala zachována mezera a stromy sousedům nestínily. „Nejsme první, komu se tady něco podobného stalo. Doufáme ale, že když o tom bude policie vědět, pachatel si dá pokoj," říkal před několika týdny Karel Králíček.

Jeho podezření tehdy okamžitě padlo na jediné sousedy, s jejichž zahradou túje sousedí. Této domněnce nahrává jak rozložení pozemků, tak skutečnost, že jméno souseda je kvůli opakovaným sousedským sporům dobře známé i na Městském úřadě v Bělé pod Bezdězem. Ostatně, jak už bylo řečeno, stromy postříkané jedem se v Bezdědicích neobjevily poprvé.

Policejní oddělení v Bělé pod Bezdězem, kam se Králíčkovi obrátili, vyslalo na místo svého člověka. Ten si měl podle poškozených všimnout, že zničená část tújí je v jednom místě přerušená v místě, kde hned za plotem na sousedově pozemku roste jakási bylina. Králíčkovi tvrdí, že policista na zvláštní okolnost upozornil, policejní mluvčí David Schön tuto skutečnost odmítá.

Mluvčí však potvrzuje, že vyšetřující na místě nemohl použít kvůli vybitým bateriím služební fotoaparát, aby zdokumentoval rozsah poškození živého plotu. „Za tímto účelem použil mobilní telefon, který je dostatečnou náhradou," uvádí Schön. Fotografie však součástí spisu nejsou.

„Jak jsme se nyní dozvěděli, ve spise jsou pouze naše fotografie, na kterých je vidět jen míra poškození," potvrzuje pan Králíček. S manželkou se proto obrátil na právničku, která doporučila získat od vyšetřujícího svědectví.

Tvrzení proti tvrzení?

„Služebnu jsme navštívili a domluvili se, že vyšetřující policista se s naší právničkou spojí a svědectví poskytne. Druhý den však bylo všechno jinak. Prý žádné svědectví poskytnout nemůže, protože si na místě ničeho zvláštního nevšiml," líčí Karel Králíček.

Co se mezitím dělo v Bezdědicích? Zelená „díra" v již rezavém živém plotě prý náhle zázračně zrezla. Důležité vodítko tak definitivně zmizelo. A neznámý pachatel znovu udeřil. Tentokrát se jeho obětí stalo dvanáct stromů v další části zahrady. Celková škoda se tak odhadem vyšplhala na víc než 90 tisíc korun!

Skutečně nedostatek stop?

Králíčkovi netrpělivě očekávali, zda jim policie potvrdí jejich podezření, ale když si v pondělí převzali na své mladoboleslavské adrese obsílku, čekala je studená sprcha. Věc byla už 13. srpna odložena.

„Jsem hrubě nespokojen s jednáním policie. Na všech vozech má sice napsáno „Pomáhat a chránit", ale my jsme to dosud nepocítili," postěžoval si Boleslavskému deníku Karel Králíček. Ten dva dny po obdržení oznámení podal oficiální stížnost.

„Stížností pana Králíčka se bude nyní zabývat Okresní státní zastupitelství. Na vyjádření má patnáct dní. Do té doby nebudeme záležitost komentovat," řekl policejní mluvčí Schön.

Vyjádření vyšetřujícího policisty, který byl na místě činu přítomen, ani jeho kolegy, jenž případ později převzal, se Boleslavskému deníku včera získat nepodařilo. Oba pánové jsou aktuálně na dovolené.

„Myslím si, že ty napadené stromy jsou pryč, zimu nejspíš nepřečkají. Mám tu ale další túje v hodnotě statisíců. To mám čekat, až nám zničí i ty zbylé?," pokládá otázku směrem k bělským policistům pan Králíček.

Na čí straně je tedy pravda? To si Králíčkovi ty podivné zvraty v jejich případě ze samého žalu nad zničenými stromky vymysleli? Případ vyvolává otázky, které by měly zodpovědět úřady.