„Je to z osobních, rodinných a zdravotních důvodů. Funkci budu postupně předávat zhruba do Vánoc. Pověřeným kastelánem je od prvního listopadu Lukáš Kunst, dosud zástupce kastelána Karlštejna. Je velmi šikovný a schopný," uvedl.

Luděk Frencl věnoval hradu Křivoklátu téměř jedenáct let práce. „Ta práce byla pro mě koníčkem, osobním nasazením a snahou za relativně krátký čas co nejvíce hradu dát. Věřím, že se to alespoň v něčem povedlo a nemusím se za svoji práci stydět."

Od památek prý Luděk Frencl úplně neodchází. Bude dál zaměstnancem Národního památkového ústavu. „Jsem rád, že je hrad Křivoklát stavebně stabilní, ekonomicky soběstačný, má připraveny projekty k realizaci velkých oprav. Stoupá mu návštěvnost a tržby a je cílem výletů mnoha návštěvníků," zdůraznil Luděk Frencl.

Připomeňme si alespoň v krátkosti několik stěžejních událostí, ke kterým došlo během jeho působení na hradě. Našla se dvě pouzdra s poselstvím předků. Stalo se tak při opravě střechy kaple. Kastelán hradu Luděk Frencl tehdy vysvětlil: „Nález jsme očekávali a moc jsme se na něj těšili. Připojíme k odkazu předků nové informace."

Zvon posloužil k výrobě děl

Po sto letech se do věžičky nad kaplí vrátil zvon svatý Zikmund. Ten původní odstranila v roce 1915 armáda a roztavila ho na materiál k výrobě děl. Podařila se také rekonstrukce kapličky Nejsvětější trojice, nová pokladna a návštěvnické centrum a mnoho dalšího.

Hrad Křivoklát už dlouhodobě patří k pilířům přinášejícím kulturu na Křivoklátsku. Obrovskou zásluhu na tom měla jeho správa a především pak Luděk Frencl. Tradičními akcemi jsou Křivoklání, Křivořezání, Velikonoce na Křivoklátě, Advent na Křivoklátě, letní turistická sezóna plná divadla, koncertů, výstav.

Hradu se také podařilo nalézt naprosto úžasné volné místo na trhu. „Jedná se o volný prohlídkový okruh bez průvodce, který zaznamenal fantastický úspěch. A pondělky, kdy máme otevřeno, také zafungovaly,"upozorňoval pro Deník před měsíci Luděk Frencl na novinku, kterou hrad pod jeho vedením zavedl.

"Děkuji Rakovnickému deníku za dlouhou a dobrou spolupráci a za podporu tohoto krásného hradu," dodal Luděk Frencl.