Žehuňský rybník vydal letos, jako ostatně každým rokem, svoje bohatství. V sítích rybářů z Rybářství Chlumec nad Cidlinou, které rybník obhospodařuje, uvízli při letošním výlovu kromě hlavních protagonistů, tedy kaprů i štiky a jiní dravci, sumci, amuři, karasi a vzácně candáti. 

„Žehuňský rybník je velký, jeho  katastr má rozlohu 256 hektarů, ovšem vody je kolem 170 hektarů. Loví se každý rok 
a režim je vždycky stejný. Začínáme každý den už v sedm hodin ráno, končíme pozdě odpoledne. Pracuje tu pětsdvacet lidí 
a je potřeba sedm nákladních aut. Průměrně se vyloví kolem tisíce metráků a letos se zdá, že to bude podobné," odhadl Pavel Berger, vedoucí střediska Chlumec nad Cidlinou.

Ze silnice na hrázi Žehuňského rybníka přihlíželo ve středu dopoledne koncertu mužů v gumácích několik lidí, občas přidalo zasvěcený komentář,  zatímco rybáři se dole ve zbytcích vody činili. Počínali si jako sehraný orchestr, každý měl svůj part 
a výsledkem byly kádě plné ryb a také plné kontejnery na náklaďácích, které úlovek odvážely do chlumeckých sádek. Odtud ryby včas poputují na štědrovečerní stoly. Jen něco málo ryb je určeno do rybníků na jaře.

Žehuňský rybníkDevátý největší rybník v České republiceje je Národní přírodní památka. Vznikla v roce 2011 spojením národních přírodních rezervací Žehuňský rybník a Žehuňská obora (část), vyhlášených již v roce 1948.

Rozloha chráněného území činí 352,79 hektaru a předmětem ochrany jsou pobřežní rákosiny stojatých vod, navazující podmáčené louky a vápnitá slatiniště, ohrožené druhy živočichů, zejména ptáků, mlžů a plžů. Dále to jsou ohrožené druhy rostlin, zejména bahenních pampelišek.