Necelý milion korun bude stát obnova kapličky, která je součástí historické poutní cesty z pražských Hradčan do Červeného Újezdu, kde je františkánský klášter Hájek. Konkrétně jde o znovuvybudování osmnácté kamenné stavby na cestě u Hostivice.

Na podzim může být kaple hotová 

„Kaplička u cesty zchátrala asi před dvaceti třiceti lety, tedy v době, kdy se na sakrální stavby peníze nedávaly a nikdo neměl moc snahu je udržovat," popsal důvod rozpadnutí kapličky hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl.

Už letos by podle Kratochvíla mohla u poutní cesty stát nová kaplička. „Je už vybudovaný základ, nyní vybíráme kameníka, který by udělal kamenné prvky na stavbě. Na podzim by se mohla kaple dodělat," uvádí starosta.

Z původního počtu zbyla polovina 

Město na obnovu už shromažďuje finanční prostředky. Od kraje dostalo dotaci 170 tisíc korun, z vlastního rozpočtu dá na práce okolo 600 tisíc korun. Dalších více než 200 tisíc korun se vybralo ve veřejné sbírce, kterou uspořádalo sdružení Poutní cesta Hájek.

Poutní cesta do Hájku je dlouhá 14 kilometrů. Cesta začíná u pražské Lorety, první kaplička je u Dlabačova na Břevnově. Odtud až do Hostivice poutní cesta kopíruje trasu karlovarské silnice. Z tohoto města pokračuje cesta polem až k františkánskému klášteru.

Z původních 20 kapliček zbylo 11. Nově zbudovaná kaplička v části Hostivice by měla mít stejnou podobu jako všechny ostatní. Obnovy se už před lety dočkala první kaple na Dlabačově v Praze 6, stejně tak další kaple na území městské částí, které jsou součástí poutní cesty.

Čtěte také: Kopec pod kostelem v Rudné se rozpadá. Vrch obepne ocel