Že se ve starém mlýně něco děje, si všimli místní obyvatelé a okamžitě zavolali policii. „Policisté na místě zjistili, že se pachatel s největší pravděpodobností nachází ještě uvnitř mlýna," uvedla mluvčí kutnohorské policie Vendulka Marečková.

Do akce byl proto z Benešova povolán služební pes Kamil se svým psovodem Karlem Hájkem. Sehraný tým se činil a zloděje našel po několika minutách. „Muž se snažil ukrýt ve starém rozpadlém vodním náhonu," doplnila Marečková.

Německý ovčák Kamil si od svého psovoda vysloužil velikou pochvalu. Najít pachatele ukrytého přímo na místě činu díky psovi, je totiž pro spousty psovodů jen těžko splnitelný sen. „Stává se málo, že se pachatelé zdrží na místě činu. Navíc tam byl velice špatně přístupný terén. Přesto se to podařilo," řekl spokojený Kamilův psovod.

Kamila bude i dál opatrovat jeho psovod

Pro devítiletého Kamila byl zásah u Kobylnic ale jedním z posledních. Po letech skvělé služby totiž odejde za pár týdnů do psího důchodu. „Na jeho místo nastoupí tříletý pes, se kterým už jsme pomalu začali pracovat," upřesnil Karel Hájek.

Kamil si svůj důchodový klid užije v domácím prostředí. „Většinou to bývá tak, že se vysloužilých psů ujímá i po ukončení aktivní služby jejich psovod. Tak to bude i u Kamila. Půjde ke mě," doplnil Karel Hájek.

A jak dopadl „vyčenichaný" zloděj? „Kutnohorští policisté nyní případ šetří jako přestupek proti majetku. Jaký trest jej postihne, zatím není jisté," dodala Vendulka Marečková.