Registrovat se běženci mohou v Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi či Příbrami – a to ve všech uvedených městech na dvou pracovištích: jak na cizinecké policii, tak na regionálních pracovištích takzvaného OAMP: odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. O úpravě provozní doby rozhodl krizový štáb po vyhodnocení vytíženosti těchto pracovišť, informoval v úterý mluvčí kraje David Šíma.

Stále platí, že zapojena je také centrála Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v Kladně. Právě jejím prostřednictvím mohou registrační pracoviště získat kontakt na možnost ubytování. Aktuálně ubytovací tým u hasičů v Kladně eviduje přes tisícovku volných míst. Ta se podle Šímových slov snaží poskytovat cíleně. „Tedy například pro rodiny s dětmi hledá ubytování tam, kde jsou volné kapacity škol, školek a kde by mohla být práce,“ upřesnil mluvčí.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN), která je předsedkyní krizového štábu kraje, v úterý připomněla, že po vyhodnocení pilotní fáze nynějšího fungování registrace budou na každém z pracovišť s možností registrace ve vymezené době k dispozici tlumočníci. „Dosud byli také přítomni lidé z ubytovacího týmu přímo na jednotlivých pracovištích cizinecké policie nebo odboru migrační politiky. Nově podle zkušeností bude hasič přítomen v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. V Benešově a Kladně pak bude na telefonu,“ konstatovala Pecková.

Během pondělka středočeská pracoviště – tedy všech deset ve zmiňované pětici měst – zaregistrovala 126 uprchlíků; pro 42 z nich bylo třeba zajistit ubytování. Od počátku válečného konfliktu na Ukrajině bylo ve středočeských městech registrováno přes 32 tisíc uprchlíků. Včetně první migrační vlny, kdy fungovala takzvaná KACPU (krajská asistenční centra pomoci Ukrajině) v Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Běženců, kteří si už našli zaměstnání, je podle údajů z úřadů práce v kraji evidováno přes 15,5 tisíce. Celkem je uprchlíků s pobytem ve Středočeském kraji registrováno bezmála 58 tisíc. Šíma nicméně upozorňuje, že v tomto údaji jsou započítány i nezletilé děti a matky, které o ně pečují. Někteří z registrovaných se také zřejmě již vrátili zpět na Ukrajinu, aniž to ohlásili českým úřadům.