Na Kačině žijí vzácné druhy páchníka hnědého, lesáka rumělkového a krasce lipového, či obojživelníků. Z říše rostlin jsou tam pak k vidění pryšce lesklé 
a rdesty světlé.

Ochranu přírody v daných lokalitách zajišťuje zákon vymezující činnosti, které lze 
v přírodní památce vykonávat jen s předchozím písemným souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody.


„V lokalitách je zakázáno pořádání společenských a sportovních akcí, vjíždění a parkování motorovými prostředky či používání hnojiv 
s výjimkou zásahů prováděných v souladu s plánem péče," uvedl Marek Semerád, náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Návštěvníci zámku se ale nemusí nijak obávat. O své oblíbené akce rozhodně nepřijdou. Ředitelka zámku Kačina Alena Štecherová potvrdila, že zde pořádané kulturní akce nijak nenarušují biokoridory a chod zámku a jeho akce tedy vyhlášení památky nijak neovlivní.

Kromě Kačiny se novou přírodní památkou stal i Bezděkovský lom 
u Bezděkova, Dražská Koupě 
u obce Koupě, Horní a Dolní obděnický rybník na Příbramsku, Kalivody na Rakovnicku 
a Štola Mořic na Benešovsku.

Vyhlášení Kačiny a ostatních jmenovaných míst přírodními památkami ale samozřejmě nebylo spontánní. „Vlastnímu vyhlášení předcházela jednání s vlastníky pozemků a obcemi, na jejichž katastrech nová chráněná území leží. Byly rovněž vyřešeny všechny námitky," doplnil Marek Semerád.

Co nabízejí ostatní?

Úchvatnými přírodními krásami se mohou chlubit i další jmenované památky. Například Bezděkovský lom poskytuje na svých 20,5 hektarech zázemí čolkovi velkému, čolkovi obecnému, čolkovi horskému, ropuše obecné, ropuše zelené, skokanu zelenému, ještěrce obecné či slepýši křehkému. 
Z rostlin tam pak roste například bělolist rolní a sléz velkokvětý. V lokalitě jsou vodní a terestrická stanoviště obojživelníků.

Na 8,7 hektarech Dražské Koupi se můžete setkat s populací kuňky ohnivé, která je zvláště chráněným a silně ohroženým druhem. Její „příbuzná" kuňka obecná je pak 
k vidění v přírodní památce Kalivody. A do třetice stejný druh žáby je nyní chráněn i na Horním a Dolním obděnickém rybníku.

Hlavním předmětem ochrany evropsky významné lokality Štola Mořic je zimoviště vzácných netopýrů - netopýr velký, vodní, ušatý, dlouhouchý a řasnatý.

„Mám radost, že jsme mohli ve středních Čechách zajistit ochranu vzácných rostlin a živočichů v dalších šesti chráněných územích," komentoval vyhlášení nových přírodních památek hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

„Pro přípravu nových přírodních památek jsme využili peníze z Operačního programu životní prostředí. V kraji máme velmi rozmanitou přírodu a je naší povinností ji zachovat v co nejlepším stavu," dodal hejtman