V pořadí třetí politickou zkušeností byl v roce 2012 vstup do hnutí ANO, kde se v roce 2013 stala předsedkyní Krajské organizace pro Středočeský kraj. V témže roce uspěla i ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde v současné době zastává post 1. místopředsedkyně dolní komory. Ten by ale chtěla vyměnit za funkci hejtmanky Středočeského kraje.

Řeč je o Jaroslavě Jermanové, která poskytla Benešovskému deníku následující rozhovor.

Co vás vede k tomu kandidovat na post hejtmanky Středočeského kraje?

Upřímně, o kandidatuře na hejtmanku Středočeského kraje jsem vůbec neuvažovala. Proto mě překvapilo, když se mě předseda hnutí ANO Andrej Babiš zeptal, jestli bych nezvážila vést kandidátku do krajských voleb. Přiznám se, že moje první reakce byla spíše odmítavá. Ale pak za mnou začali chodit kolegové z kraje s podporou. Zkušenosti z práce v komunální politice mám. Přesto jsem k rozhodnutí, zdali jít do krajských voleb přistupovala s velkou pokorou. Naše středočeská organizace má však již dlouho vytvořené pracovní skupiny, které zpracovávají krajská témata. Ty odvedly velký kus práce, náš program je velmi kvalitní. Jsem na kolegy ze Středočeského kraje hnutí ANO opravdu pyšná. Po několika schůzkách s nimi jsem se nakonec rozhodla, že tuto velkou výzvu přijmu.

Pokud se stanete hejtmankou, co bude vaší prioritou, kterou budete pro občany Středočeského kraje chtít prosadit?

Priority budou určitě v dopravě, školství a zdravotnictví. Ale tady se bavíme o zajetém systému, půjde tedy hlavně o rozvoj infrastruktury. Budeme se chtít také zaměřit na celkové hospodaření kraje. Určitě víte, že velká část rozpočtu kraje je předem alokovaná. My se budeme snažit o přizpůsobení existující infrastruktury novým podmínkám a potřebám doby. Například důraz na bezpečnost občanů. Přála bych si, aby ze Středních Čech byla výkladní skříň České republiky. Dejte mi však, prosím, ještě trochu času. Jak jsem říkala, mám skvělý tým a na prioritách pracujeme velmi usilovně. Máme jasnou vizi, co Středočechům nabídnout.

V případě, že ve volbách neobstojíte, zůstanete na postu 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny, nebo se začne vaše politická kariéra ubírat jiným směrem?

Práci ve Sněmovně mám moc ráda. Jsem vděčná za šanci, získávat zkušenosti v tak vysoké ústavní funkcí. Do krajských voleb ale půjdu naplno. Nemá smysl spekulovat, co bude po volbách. V případě úspěchu určitě odejdu ze Sněmovny, nechtěla bych vykonávat současně dvě tak vysoké funkce. V případě, že bych se hejtmankou nestala, dokončím volební období ve funkci 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Svou politickou kariéru jste začala coby starostka Krhanic. Co vám to do vysoké politiky dalo? Byla to dobrá „přípravka" nebo z toho nelze těžit?

Komunální politika je hlavně o práci s lidmi. To mě moc baví. Navíc v malé obci, jakou Krhanice jsou, je všechno hned vidět, uděláte rozhodnutí a během chvilky to všichni vědí. Myslím, že každý člověk, který má zájem vstoupit do politiky, by měl nejdříve projít komunální politikou. Každý den ve Sněmovně jsem vděčná, že tyto zkušenosti mám.

Když jste v roce 2002 začala jako starostka Krhanic, napadlo vás, že o zhruba deset let později budete sedět v poslanecké sněmovně? Nebo to byl váš cíl?

Mě politika opravdu baví. Jediné, co mě mrzí, je politická „kultura" u nás. Jako starostky v Krhanicích si mě všimli v ODS a nabídli mi členství. Myslím, že to byl moment, kdy jsem měla ambice vstoupit do vysoké politiky. Nicméně potom jsem z ODS vystoupila a z politiky odešla. S tím odešly i moje ambice jít do vysoké politiky. Pak mě ale oslovila výzva pana Babiše a zapojila jsem se do budování hnutí ANO. Samozřejmě jsem v roce 2011 netušila, že ve volbách 2013 bude tak výrazný úspěch.

Vysoká politika je zatím spíš doménou mužů. Jak vás vaši kolegové berou jako ženu – političku?

Mrzí mě, že se někteří muži neumí k ženám chovat. Je mi jasné, že politika je tvrdá, ale jsou věci, které by si muž k ženě nikdy neměl dovolit. Mám ráda gentlemany a ty také respektuji. Na druhou stranu, některé ženy se v politice také nechovají zrovna ukázkově. Místo vyčítání bych spíše chtěla, abychom společně kulturu politiky změnili, kultivovali naše politické prostředí. Jsem přesvědčena, že i občané by to uvítali a třeba by si nás začali vážit.

První místopředsedkyně Parlamentu ČR Jaroslava Jermanová začínala svou politickou kariéru jako starostka Krhanic.Jak jde skloubit post političky s rolí matky navíc samoživitelky?

Mám časově velmi náročnou práci. Také mnoho povinností ve večerních hodinách, kdy probíhají různé společensko-politické události. Na druhou stranu nejsem jedinou pracující matkou samoživitelkou na světě, znám takových žen hodně. Tak si nebudu stěžovat. Dnešní doba je trochu uspěchaná, ale na druhou stranu mě práce naplňuje a také si myslím, že i svým přístupem k práci jdu synovi příkladem. Můj syn je skvělý, podporuje mě v mé práci. Chápe, že je časově náročná. Michael teď akorát oslavil patnácté narozeniny, takže si umíte představit, jak „rád" tráví čas jen s rodiči. Ale vážně, doma všechno funguje i díky partnerovi, který si se synem dobře rozumí. A nemůžu nezmínit synova tatínka, který se výborně stará, i po rozvodu máme velmi dobré vztahy. Takže práce je opravdu hodně, na druhou stranu stejně, jako ve Sněmovně, i doma mám velmi dobrý „tým", díky kterému všechno funguje, jak má.

Angažujete se v genderové politice. Přibližte čtenářům, co si pod tímto názvem mají představit.

Je mnoho definic genderu, které se však setkávají v jednom průsečíku, kterým je rovnoprávné postavení žen a mužů v ekonomice i politice, tedy v životě vůbec. U mne osobně už důvod, proč jsem vstoupila během mateřské dovolené do politiky, byl v podstatě genderový. Cítila jsem nevyváženost mezi počtem mužů, kteří jsou v politice na rozhodovacích pozicích, a velmi nízkým počtem žen, které se do vyšší či vysoké politiky dostanou, přestože tvoří polovinu populace. Z mé osobní zkušenosti vím, že myšlení a chování žen a mužů se dost liší. Muži jsou sebevědomější, chtivější moci a rádi spolu soupeří o prvenství. Některé ženy jsou také takové, ale je jich mnohem méně. Většina žen neusiluje o prvenství, nechce bojovat a za každou cenu zvítězit, a co je asi nejpodstatnější rozdíl, vidí horizont svého snažení přes své děti, tedy na delší dobu (10 až 20 let), zatímco muži své úsilí soustřeďují do délky volebního období, tedy většinou na 4 roky. Rozhodnutí, která dělají ženy, jsou proto výrazně dlouhodobější, a tím i odpovědnější. Mám tedy za to, že větší zastupitelnost žen v našich legislativních a exekutivních orgánech musí zákonitě vést ke změně české politiky směrem k odpovědnějším a praktičtějším závěrům. Domnívám se proto, že i dnešní masovým uprchlictvím nechvalně poznamenaná doba bude vyžadovat na rozhodovacích pozicích podstatně větší počet žen, které by nám byly zárukou, že přijatá opatření budou především ve prospěch bezpečnější budoucnosti našich dětí.

Ze starostky jste to „dotáhla" až do poslanecké sněmovny. Troufla byste si i na prezidentku?

Víte, já osobně politiku chápu jako poslání. Každodenní kontakt s lidmi a pokora před občany by měly být nezbytnou výbavou politika. Pokud máte podporu svých voličů a dobrý tým lidí kolem sebe, můžete si troufnout na cokoliv. Ale zůstaňme nohama na zemi. Samozřejmě bych ráda uspěla ve své politické kariéře, ale funkci prezidenta vnímám přeci jenom jinak, než funkci poslance, či hejtmanky.

Kromě práce ve sněmovně se stačíte ještě účastnit různých společenských akcí. Jak to všechno stíháte?

Podporu těchto akcí považuji za naprosto zásadní povinnost politika. Musíme dát společnosti jasně najevo, že si vážíme charitativní práce. Nepodporuji však jen Avon pochod, podporuji například i nadace Movember a Muži proti rakovině, které bojují za mužské zdraví. Podporuji dětský baseball, kde zase onu „charitu" dělají trenéři, kteří se zadarmo věnují dětem několikrát týdně, včetně víkendů. Velmi mě to obohacuje, vidíte mnoho skvělých činů, slyšíte mnoho příběhů, které mi pak dávají úžasný vhled do mé práce ve Sněmovně. Hned po svém zvolení do funkce 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny jsem si řekla, že budu tuto funkci maximálně využívat proto, abych spojovala zajímavé lidi napříč naší společností. Všechny tyto akce k tomu přirozeně patří.

Politika to je být 24 hodin v práci, 7 dní v týdnu… Stíháte roli matky, hospodyně v plném rozsahu?

Jsem jako každá jiná žena. Ano, moje práce je náročnější časově, musím být k dispozici, jak říkáte, sedm dní v týdnu. Ale, jak už jsem říkala, mám skvělý tým kolegyň a kolegů, kteří mi pomáhají. Nejsem na to sama. Roli matky bych za nic na světě nevyměnila. Jsem pyšná na svého syna. Dobře fotí, jde studovat grafickou školu. Ano, nejen, že stíhám roli matky a hospodyně, ale navíc mě to moc baví.

Jaký je váš názor na příliv uprchlíků do Čech? Je to velký problém, nad kterým nelze jen mávnout rukou se slovy: „To se poddá"?

Můj názor je stále stejný. Již loni v létě jsem psala článek Noha ve dveřích, ve kterém se pozastavuji nad některými kroky naší evropské společnosti. Po vraždě novinářů z Charlie Hebdo jsem napsala článek Svíčkou se samopalu neubráníš. Upozorňovala jsem na to, že z evropské imigrační politiky se stává katastrofa přímo ohrožující podstatu naší existence. Vysloužila jsem si za to pěkných pár „sluníčkových" reakcí. Musíme tento, Evropou nekontrolovaný příliv uprchlíků okamžitě zastavit. Za jakoukoliv cenu. A budeme muset hodně lidí poslat zpět. EU musí dát jasně najevo, že otevřená náruč Evropy všem problémům světa je minulostí. Je paradoxní, že například peníze, které denně utrácíme za obrovská bezpečnostní protiteroristická opatření, by mohly sloužit k pomoci těm, kteří opravdu utíkají z válkou zmítaných oblastí. Ale těchto lidí se do Evropy nakonec dostane jen malý zlomek. Většina jsou v „lepším" případě ekonomičtí uprchlíci. Je to obrovské bezpečnostní riziko. Bojím se, že se nám naše otevřené náruče brzy vymstí. Evropa se bude muset od základu změnit.

Byla jste hostem show Jana Krause. Zažila jste na červené sedačce „horké" chvilky? Jan Kraus dokáže být pěkně nepříjemný, upřímný, přímý, jízlivý…

Pozvali mě krátce po mém zvolení. Samozřejmě jsem měla respekt. Ale mám jeho talk show ráda a tak jsem se snažila být uvolněná a užít si to. Pan Kraus byl gentleman, nesnažil se mě ničím rozhodit. Byla to nakonec příjemná zkušenost. Docela by mě zajímalo, jaký by na mě byl dnes.