Dle nedávného průzkumu agentury Phoenix Research by v hlavním městě sice vyhrálo hnutí ANO s necelými 22 %, což odpovídá jejich výsledku z roku 2014, ale markantně by posílili právě Piráti, kteří míří k 17 procentům a tím ke druhé příčce mezi stranami.

Za nimi by byly s 12 % ODS i TOP 09, potom šestiprocentní KSČM a pět procent by podle sociologů získala ČSSD. Podobná situace se očekává i na smíchovské radnici, kde minulé volby také vyhrálo ANO. Teď zde vládne koalice stran ANO, ODS a TOP 09.

Ale její počátek byl komplikovaný. V roce 2014 sice ANO na pětce vyhrálo, ale zbytek stran se rozhodl sestavit radu bez vítězného hnutí. A nakonec vznikla koalice TOP 09, Strany zelených, KDU-ČSL, ČSSD a České pirátské strany. Po dvou letech se rada vedená starostou Radkem Klímou (TOP 09) rozpadla kvůli sporům o hospodaření a nastoupila nová koalice složená z TOP 09, ODS a ANO.

Předseda ANO v Praze 5 Jiří Špaňhel si spolupráci s ODS a TOP 09 pochvaluje. „Samozřejmě máme běžné malé problémy, ale jinak je v současné době spolupráce dobrá,“ popsal pro Pražský deník. Podle dobře informovaného zdroje je spolupráce na radnici Prahy 5 dokonce tak vyhovující, že se strany již nyní domlouvají na znovusestavení rady i po volbách. Hlavně ze strachu z Pirátů, kteří zde mají potenciál silného výsledku, ne-li přímo stát se vítězem voleb. Situace by poté silně připomínala odsunutí vítěze minulých komunálních voleb v Praze 5, tedy hnutí ANO.

Piráti: Musíme dokázat, že to dokážeme

„Zatím nemáme ani kandidátku, takže bychom o případné koalici ani jednat nemohli. Podle mě to bude spíš nějaká hra Pirátů nebo někoho, kdo chce pošpinit stávající koalici,“ řekl starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). I ostatní koaliční partneři jakékoliv jednání o budoucí koalici popřeli. „Nic takového podepsaného není a ani se o tom nejednalo. Nebudeme jednat o koalici před volbami. Chceme vyhrát a poté budeme vyjednávat. O další koalici rozhodnou hlavně voliči,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Herold (ODS).

Kandidátky Pirátů na Praze 5 tento rok povede experimentální fyzik Daniel Mazur. Ten se o plánované koalici také doslechl. „Dostalo se to ke mně, ale jen jako drb. Není to nic podloženého. Je ale pravda, že jsou teď v dobré situaci, kde by bylo pro ně výhodné domluvit si další koalici. A ať už je to kvůli tomu, že se jim spolu pracuje dobře, nebo protože nás berou jako hrozbu, to je jedno. My teď hlavně musíme napnout veškeré síly, abychom voliče přesvědčili, že nejsme jen platnou opozicí, ale že také dokážeme se silným mandátem sestavit radu.“

Komunální volby proběhnou v říjnu 2018 ve více než 6000 obcích po celé České republice. I v dalších velkých městech bude podle průzkumů dominovat hnutí ANO. Největší potenciál má ANO v Ostravě, kde se zatím pohybuje kolem 35 %. Druhá v pořadí je SPD se 14,5 procenty a třetí ČSSD s 9,7 %.