Z informací hlavní hygieničky Pavly Svrčinové plyne, že nyní postupují ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, ale i v součinnosti s resorty životního prostředí a zemědělství.

Kontroly v Praze i ve středních Čechách

Monitorováním kvality vody v hojně navštěvovaných lokalitách se zabývají pravidelně. V hlavním městě na několika místech, kde si lze zaplavat v přírodních lokalitách pod širým nebem, i ve středních Čechách, kde počet sledovaných lokalit převyšuje dvě desítky. Vesměs se jedná o již tradiční místa. Obě hygienické stanice – jak pražská, tak středočeská – nyní přijímají připomínky k jejich výběru. S podněty k seznamu koupacích vod se na ně lze obrátit do středy 22. února.

Vlastní kontroly v terénu a sledování údajů o rozborech kvality vody dodaných provozovateli se pak chystají na období koupací sezony, jež je stanovena na dobu od konce května do počátku září.

Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice uvedla, že monitorování jakosti vod zajišťuje provozovatel daného zařízení. Oblíbené koupací oblasti, které provozovatele nemají, což jsou zejména hojně navštěvované pláže na březích velkých přehradních nádrží, navštěvují sami hygienici. Odběry i rozbory zajišťují díky spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem.

Začátek sezony bývá skvělý

Obvykle bývá problém spíš ke konci léta, kdy se v teplém a slunečném počasí pomnoží sinice. Zahájení sezony zpravidla nabídne vynikající kvalitu vody na většině lokalit.

Přehled koupališť a koupacích míst v hledáčku hygieniků
* Lokality bez provozovatele, kde lze očekávat vysoký počet návštěvníků:
- Praha: koupaliště Šeberák; koupaliště Džbán
- Středočeský kraj: vodní nádrž Slapy: Měřín, Nová Rabyně, Nová Živohošť, Ždáň, Živohošť, Županovice; vodní nádrž Orlík: Lavičky, Podskalí, Popelíky, Trhovky; písník Hradišťko

* Koupaliště s provozovatelem:
- Praha: koupaliště ve volné přírodě Motol; koupaliště ve volné přírodě Hostivař
- Středočeský kraj: písník Lhota; jezero Konětopy; písník Bakov nad Jizerou; jezero Poděbrady; Nový rybník v Příbrami

* Koupaliště místního významu ve Středočeském kraji (s provozovatelem)
- Proboštská jezera; jezero Ostrá; Tyršovo přírodní koupaliště v Rakovníku; Vyžlovský rybník; rybník Jureček; koupaliště rybník Pilský u Monínce
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR