O kom je řeč? No samozřejmě o dobrovolných hasičích z Hronětic. Ti loni slavili už 130 let trvání sboru.

Jak hlasovat pro HronětickéPošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI HRONETICE na číslo 90 011 04. Hlasy pro hasiče z Hronětic posílejte až do pátku 1. května 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet zaslaných SMS z jednoho telefonu není omezený.

Sbor dobrovolných hasičů byl v Hroněticích založen 24. srpna 1884. V době založení čítal 20 členů. Prvním starostou byl zvolen Adolf Heler.

Už v prvních letech měl místní sbor napilno a podle historických záznamů jeho členové pravidelně cvičili. „V té době bylo v našem regionu velké množství požárů, kam naši předchůdci vyjížděli pomoci hasit. V roce 1885 byla zakoupena první čtyřkolová ruční stříkačka s vybavením, tažená párem koní. Sboru se to tehdy rozhodně vyplatilo," říká současný starosta hronětických hasičů Miroslav Škornička.

Aktivně totiž pomohli u velkých požárů v sousedních lokalitách, třeba ve Zbožíčku, v Kostomlatech, Rozkoši či Stratově.

Už sto let

Sbor se činil až do začátku první světové války. Tehdy bylo mnoho jeho členů odvedeno. I přes to si zachoval akceschopnost, a dokonce posílil. V tomto období registruje 32 členů, starostou je Vojtěch Richter.

Přeskočíme léta meziválečná a útlum za druhé světové války. Obroda nastává v poválečných letech, kdy se členy stává řada mladých mužů i žen. Sbor získává první vůz a novější stříkačky. Což se zúročilo při velkém požáru kůlny u Šibic, kde hořelo seno a sláma.

V šedesátých letech se sbor doplňuje o další mladé členy a především zakládá nové družstvo pro požární sport. Druhé místo v roce 1968 na soutěži v Milovicích je tak předznamenáním úspěšné éry hronětických hasičů v této disciplíně, která trvá prakticky dodnes.

„Každý rok se zúčastňujeme soutěží Polabské ligy a dalších navazujících pohárů. V roce 1983 bylo založeno také družstvo žen, které dosáhlo na 5. místo v krajské soutěži. Začátkem 90. let se však děvčata povdávala, otěhotněla a bylo po legraci," říká s úsměvem starosta Škornička.

Technika není nejnovější

Ale přejděme k zásahové jednotce. Ta je zařazena do JPO III. V současné době má 15 členů. Disponuje třemi zásahovými vozy, ačkoliv modernizace je už nutná. „Používáme zastaralou cisternu z roku 1981 a její údržba je finančně velmi náročná. Proto i díky vynikající spolupráci s obecním úřadem jsme prostřednictvím starostky zažádali o grant na nákup nového, nebo alespoň novějšího vozu," říká Škornička.

Ačkoliv letos zatím nemuseli zasahovat u žádného mimořádně dramatického požáru, o nedávné minulosti platí opak. Účastnili se hašení budovy ZZN v Nymburce, velkého požáru bytovky v nedalekém Zvěřínku, pomáhali hasit i stoh slámy v Kamenném Zboží.

„Při velkých povodních v roce 2002 jsme byli nasazeni do Výzkumného ústavu jaderného v Řeži u Prahy. A předloni při povodních jsme pomáhali v obcích na Poděbradsku," jmenuje účast na zásazích stávající starosta hronětických hasičů.

Kulturní hasiči

Většina místních však nejvíce hasiče oceňuje za jejich aktivitu v kulturní oblasti. Kromě čarodějnic pořádají také Dětský den, Halloween, Mikulášskou či Svatomartinskou posvícenskou zábavu a samozřejmě hasičský ples.

Hasičská zbrojnice sice jako budova patří obci, ovšem hasiči ji mají pronajatou, jsou v ní domestikovaní a na oplátku ji udržují v bezvadném stavu. „V současné době renovujeme kuchyňku. Jsme rádi, že s novým vedením obce tak dobře vycházíme. Podporují nás materiálně i finančně. A v tomto ohledu musím poděkovat i podnikatelům z okolí, kteří nás rovněž výrazně podporují," říká starosta hasičů.

V současné době mají hronětičtí hasiči 72 členů, z toho 52 mužů a 20 žen. „Jsme velmi rádi, že členy jsou i mladí, kteří se nejen aktivně účastní třeba soutěží v rámci požárního sportu, ale podařilo se nám je přesvědčit ke spolupráci na spoustě brigád, které pořádáme," uzavírá starosta Miroslav Škornička.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po čtrnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po čtrnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční čtrnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Další podrobnosti o soutěži najdete na webu www.dobraciroku.cz.