VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromadný úhyn drůbeže na ptačí chřipku byl námětem cvičení

Líšno /FOTOGALERIE/ - Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému, krizového řízení, veterinářů, hygieniků a zdravotnických záchranářů na likvidaci chovu drůbeže napadeného virem ptačí chřipky v Líšně u Bystřice na Benešovsku se v rámci Středočeského kraje uskutečnilo úplně poprvé.

19.9.2014
SDÍLEJ:

Taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému a štábu krizového řízení "Ptačí chřipka 2014".Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Začalo už ve středu odpoledne, kdy zaměstnanci výkrmny ohlásili státní veterinární správě hromadný úhyn drůbeže v jedné z hal. Byl provedený odběr vzorků, které putovaly na vyšetření do laboratoře Státního veterinárního ústavu. Po 24 hodinách se podezření výskytu virového kmene H5N1 nebezpečného pro ptáky, savce i lidi potvrdilo a byl svolaný krizový štáb.

Do výkrmny drůbeže včera ráno po 6. hodině zamířily profesionální a dobrovolní hasiči, aby kompletně vyčistili jednu z hal. Vyklízeli ale s pomocí techniky i ručně pouze „kontaminovanou" podestýlku a trus. Z ekonomických důvodů nebyla do cvičné likvidace zahrnutá drůbež, která by při skutečném zásahu byla usmrcená plynem nebo elektrickým proudem v likvidačních kontejnerech a spálená. Práce zajišťovali hasiči s dýchacími přístroji v ochranných oblecích.

Výkrmna drůbeže a její okolí bylo při cvičení Integrovaného záchranného systému pro veřejnost uzavřené. Na případný nepovolaný vstup dohlíželi policisté. Vyklízení podestýlky měli na starosti dobrovolní hasiči v ochranných oblecích a respirátorech povolaní ze širokého okolí. Další zajišťovali vodu pro dekontaminaci osob, materiálu a techniky při transportu z uzavřeného prostoru. „Přijeli jsme s cisternou ráno v půl sedmé jako záloha pro doplňování vody," potvrdil dobrovolný hasič ze Soběhrd.

Speciální technika na dekontaminaci

Odborné práce prováděli s dýchacími přístroji a v ochranných oblecích profesionální hasiči ze sedmi jednotek. Dekontaminaci osob i vozidel příslušníci záchranného útvaru HZS ze Zbirohu se speciální technikou.

„Takováto akce zaměřená na likvidaci nákazy přenosné na člověka se ve středních Čechách ještě nenacvičovalo. Proto jsme rád, že se povedlo hejtmanem dohodnout, aby se uskutečnilo. Výjezd a likvidace drůbeže, i když ne v takovém rozsahu, se na území Středočeského kraje provádělo," vysvětlil Zdeněk Císař, ředitel Krajské veterinární správy. Jeden z jeho kolegů působil v krizovém štábu a další dva přímo v uzavřeném prostoru, kde ověřovali účinnosti dezinfekce.

Chovatelé mají za povinnost veterinářům hlásit úhyny drůbeže, pokud překročí tři procenta běžné týdenní úmrtnosti. „Ne při všech hromadných úhynech vyhlašujeme mimořádná veterinární opatření. Například pokud je zřejmé, že se kuřata udusila po výpadku elektrického proudu pro ventilaci v hale a nenaskočil náhradní zdroj," uvedl příklad ředitel Krajské veterinární správy.

Hejtman připomněl hrozbu eboly

„V době, kdy jsme svědky šíření viru eboly a dalších závažných onemocnění, je nesmírně důležité být připraven, pokud by nějaká riziková situace vznikla i u nás. Jsem potěšen, jak výborně funguje spolupráce mezi jednotlivými složkami IZS. Je dobré se připravit na mimořádné situace, procvičit členy IZS a prověřit dostupnost všech technických prostředků," komentoval cvičení hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který se akce účastnil.

„Cílem cvičení je prověřit součinnost základních i ostatních složek IZS a dalších subjektů při likvidaci ohniska ptačí chřipky. Při zásahu také naplno využíváme technické prostředky, které máme k dispozici. Prakticky si tak mohou hasiči a další členové složek IZS vyzkoušet, jak se pracuje s dekontaminačními komorami, jak se používají ochranné pomůcky. Zkouší se také využitelnost všech typů technických prostředků pro vyklizení haly, dekontaminaci a dezinfekci jak zasahujících osob, tak i techniky," vysvětlil Miloš Hladík, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, důvody tak rozsáhlého a na množství zapojených lidí náročného cvičení.

„Vyzkoušet si chceme také způsob a rychlost vyrozumění, tok informací směrem k úřadům i veřejnosti a spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS," doplnil Miloš Hladík.

Komise ocenila připravenost složek

„Podle toho, co jsme zde dnes viděli, jsou hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři a další členové IZS na podobný reálný případ velmi dobře připraveni. A to je dobře, neboť v dnešní době neustále hrozí vznik nepředvídané situace. Díky podobným cvičením jsou naši záchranáři dobře připraveni na to, aby při nenadálém výskytu nebezpečné nemoci nedošlo k ohrožení životů a zdraví našich spoluobčanů," okomentoval průběh Josef Řihák, předseda komise pro Integrovaný záchranný systém Středočeského kraje.

Čtěte také: Na Benešovsku začal test připravenosti složek IZS na atak ptačí chřipky

Autor: Ladislav Jerie

19.9.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soudkyně Helena Králová.
10

Ministr Pelikán dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Královou

Ke zbytkům trojské lávky dorazily dva vyprošťovací tanky hasičů.
AKTUALIZOVÁNO
2

Zbytky Trojské lávky vyzvedávaly z vody vyprošťovací tanky

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi. 

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT