Hrnčířskými slavnostmi už v sobotu 23. dubna zahajuje festivalovou sezonu zámek Nelahozeves na Mělnicku. Návštěvníci mohou vidět nejen výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, ale i další tradiční řemesla a rukodělné dovednosti včetně ražby mincí nebo mletí mouky – a mimo to dojde třeba na šermování, sokolničení, kejkle i na divadlo a muziku. Příznivce výrobků z hlíny určitě potěší poučení o habánské keramice, kterou k nám v 16. století přinesli novokřtěnci (stejně jako ostatně typické „toufarské“ nože…).
Oblíbené trhy už mají tradici
Obzvláštní návštěvnické pozornosti se těší hrnčířské trhy v Berouně; městě proslaveném kvalitní keramikou už ve středověku a zásobujícím svou produkcí šlechtické domácnosti po celé Evropě. Znovuobjevená tradice se nyní ve městě čile rozvíjí; třeba i v podobě keramických kurzů pro veřejnost. Pravidelné podzimní hrnčířské trhy se na Husově náměstí konají už od roku 1997 – a pro velký zájem se k nim přidaly i jarní trhy; ty se letos uskuteční ve dvou termínech: od 7. do 8. května a 11.–12. června. Podzimní se letos plánují na 10.–11. září.
Celoročně lze navštívit Muzeum berounské keramiky, představující výrobky typické červeným až červenohnědým zbarvením a bílým či zeleným zdobením. Má snad jen jednu „chybu“: jeho nově nově zrekonstruovaná budova se nenachází v ulici Hrnčířská, ale v Zámečnické… „Návštěvníci se seznámí s tím, jak se tradici slavného berounského hrnčířství podařilo oživit – a v případě zájmu si mohou práci s keramickou hlínou sami vyzkoušet v místní dílně,“ zve Dlouhá.
Připomíná, že dlouhou tradici má pořádání keramických trhů také v Kostelci nad Černými lesy na Praze-východ. Letos se na náměstí Smiřických uskuteční sobotu 28. května – a půjde již o 34. ročník. Také zde lze celoročně navštívit expozici věnovanou místní tradici. Muzeum hrnčířství sídlící v budově bývalé radnice na náměstí představuje černokosteleckou uměleckou keramiku 20. až 70. let minulého století.
Každá dílna má vlastní styl
Vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek upozorňuje i na řadu příležitostí, kde lze v kraji obdivovat točení na hrnčířském kruhu, modelování a domodelovávání i jiné techniky práce s keramickou hlínou. Například v Hrnčířském domě ve Zvířeticích, v malé dílně v Turkovicích u Ondřejova anebo v Lesním ateliéru Kuba v Kersku.
„Keramických dílen máme ve středních Čechách opravdu hodně. Každá je specifická a má svůj vlastní styl,“ upozornil Kulhánek, že co návštěva, to nový zážitek. „Některé se drží tradičních technik, jiné přicházejí s invencemi. O tom, že vyrábějí skutečně unikátní produkty, svědčí označení regionální produkt, kterým se mnohé keramické výrobky ze středních Čech pyšní,“ připomněl, že um tvůrců potvrzuje i nezávislé ocenění.